Autorem Věčné něhy je absolvent Akademie výtvarných umění v Praze sochař Lukáš Rittštejn. Jako materiál zvolil laminát a s lakem jako povrchovou úpravou. Oba materiály však v průběhu času doznaly negativních změn způsobených jak povětrnostními vlivy, tak i vandalismem. Socha byla ostatně prvně poškozena relativně krátce po své instalaci.

Liberecký odbor ekologie a veřejného prostoru nechal Věčnou něhu pod autorským dohledem opravit. Restaurátoři zbrousili celý povrch na základový laminát, vyrovnali praskliny a škrábance, nastříkali sochu polyesterovým tmelem, opětovně vyrovnali a zbrousili, nastříkali perleťovou bází a dokončili krycím čirým lakem.

Jan Stolín.
Liberecký děkan Jan Stolín: Hubáček byl vizionář a člověk s obrovskou odvahou

„Liberec má v porovnání s jinými městy ve velké míře ve veřejném prostoru rozmístěny nejrůznější sochy a umělecká díla, čímž navazuje na tradici unikátní výstavy Socha a město z roku 1969. Je však nutné se o umělecká díla i starat a komunikovat s jejich autory. Oprava sochy Věčná něha se zdařila po všech stránkách a jsem rád, že naše město přistupuje k umění právě takto, citlivě a že budeme nejrůznější plastiky, ale i drobné sakrální památky obnovovat i nadále,” dodal náměstek pro veřejný prostor Jiří Janďourek.

Mohlo by vás zajímat: VIDEO: Traktory vyrazily do Hrádku. Zemědělci protestovali naposledy poklidně

Zdroj: Sedlák Jan