I když je to také stejný počet jako za celý rok 2007. „V loňském roce jsme zaznamenali 39 případů. Na Liberecku jich bylo 9, na Českolipsku se jich objevilo 15, na Jablonecku pak 14 a jediný případ na Semilsku,“ vyčíslila Jana Prattingerová, krajská epidemioložka.

Číslo je srovnatelné s předloňským rokem, kdy pacientů se žloutenkou typu A bylo jen o sedm méně. „Nárůst jsme zaznamenali v roce 2008, kdy se nemoc začala šířit po celé republice z Prahy a středních Čech. Situace u nás je dobrá zejména díky akci, kterou jsme na rozšiřující se nemoc zareagovali,“ vysvětlila Jana Prattingerová s tím, že v Libereckém kraji hygienici proočkovali sociálně nižší skupiny obyvatel.

Mezi těmi se totiž i kvůli nedostatečné hygieně nemoc šíří nejrychleji. Proti tomuto typu žloutenky existuje účinné očkování. Zdravotní pojišťovny jej však běžně nehradí a jedna ze dvou potřebných dávek vyjde na přibližně 1400 korun.

Odborníci radí prevenci žloutenky jakéhokoliv typu nepodceňovat. I proto se v České republice rozjela roadshow Žluté týdny, která se na jeden den zastaví i v Liberci.
Na Soukenném náměstí rozbalí své žluté stany příští čtvrtek 22. dubna od 9 do 17 hodin. Zájemci se při akci přímo v libereckých ulicích dozvědí o rizicích a možné prevenci žloutenek A a B.

Umíte si umýt ruce?

„Správně si umýt ruce, to je věda. Přijďte do žlutého stanu si vyzkoušet, jak jste na tom! Kromě toho vám odborníci poskytnou informace o žloutence a dalších infekčních nemocech, ale také o účinné prevenci v podobě očkování,“ lákají k návštěvě organizátoři edukační kampaně.

Liberecký praktický lékař Libor Maryško ve zkratce radí, jak rozpoznat příznaky žloutenky. Lidé je totiž často podceňují. Zaměňují je za virozy. „Příznaky mohou být skutečně podobné. Jde o bolest, ne však nějak určitou, spíše tlak v oblasti jater. Dalším příznakem počínající žloutenky může být změna barvy stolice nebo moči. Narozdíl od virozy však žloutenku neprovázejí vysoké horečky,“ popisuje MUDr. Libor Maryško. Kromě toho pak doplňuje, že žluté zabarvení kůže přichází na řadu až v pozdějším stadiu onemocnění.