Můžete si ho koupit za dvacet korun u dobrovolníků ve žlutých tričkách a s pokladničkou. Jedná se o symbol Českého dne proti rakovině a letošní ročník se zaměřil na rakovinu tlustého střeva a konečníku. „Pro mě je nezapomenutelný každý ročník. Lidé, kteří už květ měsíčku nosí na klopě, se mnohem častěji usmívají,“ říká Jiřina Bumbová, která se účastní akce už pátým rokem.

Co vás vedlo k tomu, že prodáváte žluté květy?
Před téměř dvaceti lety zjistili lékaři u mojí babičky rakovinu prsu, nad kterou se povedlo nakonec vyhrát. Postupně se různé formy rakoviny objevily u několika mých dalších rodinných příslušníků. Mnohým problémům se dá předcházet pomocí prevence a včasné diagnostiky. Proto jsem začala mít pocit, že je třeba informovat co nejvíc lidí kolem sebe.

Jak se vůbec člověk může stát dobrovolníkem?
Stala jsem se dobrovolníkem díky jedné z libereckých koordinátorek, paní Kostkové, se kterou se znám ze sídliště, kde bydlím. Nejčastěji kytičky nabízejí studenti středních škol a také například skauti. Nejjednodušší cestou pro jednotlivce je podívat se na webové stránky www.denprotirakovine.cz, kde je možné se k dobrovolnictví přihlásit.

V jakých lokalitách se pohybujete?
Snažím v Liberci navštěvovat místa mimo centrum, anebo přímo své přátelé, kteří by rádi sbírku podpořili, ale v době, kdy studenti kytičky nabízejí, jsou v práci. Do centra se vracím v odpoledních hodinách, kdy lidé končí v práci.

Jak dlouho to už děláte?
Vlastně ani přesně nevím. Ale určitě je to už minimálně pátým rokem.

Roste zájem lidí o žluté květy?  
Řekla bych, že zájem je stále stejný. Jedná se o celonárodní sbírku, kterou už si lidé pamatují.

Oslovují vás lidé na ulici sami nebo jim musíte květy nabízet? Co převažuje?
Většinou mě oslovují sami. Jak už jsem řekla, jedná se o známou sbírku. A v tom žlutém tričku dobrovolník svítí do dálky.

Kolik odhadem kilometrů během toho dne nachodíte?
Samotnou mě to zajímalo, tak jsem letošní ročník absolvovala s krokoměrem. Nachodila jsem se téměř 13 kilometrů.

Vědí lidé, na co přispívají? Znají tu symboliku?
Symbol měsíčku lékařského známý je, ale poměrně často lidé netuší, že každý ročník se zaměřuje na informace o jiném typu rakoviny. Letošní ročník je věnovaný nádorům tlustého střeva, které jsou v české populaci dost časté, přitom prevence, hlavně u nejčastěji postižené střední generace, je poměrně jednoduchá.

Máte nějaký nezapomenutelný zážitek, který se vám stal při prodeji?
Pro mě je nezapomenutelný každý ročník. Lidé, kteří už květ měsíčku nosí na klopě, se mnohem častěji usmívají. A ti, kteří si kvítek kupují, se kolikrát svěřují s vlastními velice silnými životními příběhy spojenými s rakovinným onemocněním.

Myslíte si, že mají akce podobného typu smysl?
Určitě ano. Nejde jen o finanční podporu onkologické péče zakoupením květu měsíčku lékařského, ale hlavně o rozšíření informací o nemoci. Každý dobrovolník dává spolu s kytičkou letáček, ve kterém jsou základní informace o tom konkrétním typu nádoru a o možnostech prevence či léčby.