Její slova potvrzuje i ředitel společnosti Korid LK, která má organizaci dopravy v kraji na starosti, Jiří Hruboň.

První fámy už od prázdnin

Starostka Zdislavy prozradila, že to není poprvé, co podobným nepravdivým informacím čelí. „Už o prázdninách za mnou chodili lidé s tím, že přijdeme o první ranní a půlnoční vlak. Nestalo se tak. Teď zase slýchám, že u nás mají některé osobní vlaky přestat zastavovat. Ani to není pravda. Alespoň mi to potvrdili na krajském úřadě v Liberci," řekla Rašínová.

Podle svých slov nemá proč zástupcům kraje nevěřit. „Až doposud se mnou jednali korektně. Navíc když jsem je například žádala, aby u nás začal zastavovat spoj v šest hodin ráno, vyhověli nám," dodává. V tom, že by některé vlaky železniční stanicí ve Zdislavě jen projížděly, navíc nevidí smysl. Kraj by totiž musel dopravu zajistit jinak, což by nebylo příliš ekonomické.

Změna možná přijde u sousedů

Na trati mezi Libercem a Jablonným v Podještědí v současné době vlaky nejezdí. V červnu tam přívalové deště podemlely část železniční trati u Rynoltic a práce na opravě zatím ještě ani nezačaly. „Teprve teď vysoutěžila Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) dodavatele, než přijde zima se ale zřejmě trať opravit nepodaří. Dá se tak očekávat, že se její obnova protáhne až do května příštího roku," řekl mluvčí SŽDC Marek Illiaš.

I potom ale zůstane model na trati stejný jako do června. „Budou tam dále jezdit osobní vlaky i rychlíky, to znamená, že je to dvouseqventová doprava. A stavět budou ve Zdislavě osobní vlaky stále stejně. Žádné omezení v příštích letech určitě nechystáme," ubezpečil ředitel Korid LK Hruboň. Jediné, co se ve Zdislavě připravuje, je přesunutí zastávky. „Až se podaří sehnat finance, chceme ji posunout blíže obci. Protože teď je dost vzdálená," potvrdil.

Připustil ale, že v některých okolních obcích se o omezení zastavování vlaků uvažuje. „Například v Kryštofově Údolí nebo Novině, kde z nádraží jezdí hlavně turisté o víkendu. Místní většinou využívají městskou hromadnou dopravu, která je zaveze až do centra Liberce. Vše je ale zatím pouze ve stádiu úvah," uzavřel Hruboň.