Představení pod širým nebem přihlížely desítky místních i přespolních. „Myslím, že to je nejlepší způsob, jak připomenout výročí naší republiky,“ pochválila výjimečné představení jedna z přítomných divaček.

KRAMÁŘOVÉ SE SJELI ZE ČTYŘ STRAN

Režisérkou, scénáristkou i autorkou námětu byla ředitelka vyhlášené divadelní přehlídky venkovských divadel ve Vysokém Svatava Hejralová. Sama je dlouholetou ochotnicí. „Už loni mě u příležitosti letošního výročí požádali z Libereckého kraje, zda bych se svými ochotníky něco nevymyslela,“ svěřila se po úspěšném představení Hejralová.

Vysazení pamětního stromu se uskutečnilo 23. října v Liberci v rámci oslav 50. výročí vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory. Na snímku zleva Martin Půta, Siegfried Weiss a František Pelc.
FOTO: K padesátinám dostaly Jizerky buk i knihu jejich obdivovatele

„Nabízelo se připomenout osud Karla Kramáře, zdejšího rodáka, na kterého se neprávem zapomíná. Za komunismu bych to ještě chápala, nebyl jediný, ale mrzelo mě, že se tak stalo i po revoluci. Přitom to byl veliký politik, který by si to rozhodně zasloužil. Bohužel i při výročí se stále skloňují pouze jména prezidentů Masaryka či Beneše,“ podotkla Hejralová.

O Karlu Kramářovi načetla kde co, konečně vždyť je mu věnována i samostatná expozice v tamním muzeu. „Vyhledávala jsem různé střípky, a protože jsme divadelníci, mohla jsem si něco i vyfabulovat,“ prozradila. Epizodám ze života politika přesto dominují historicky ověřená fakta. K divadelnímu ztvárnění Karla Kramáře si přizvala hned čtyři představitele. „Čtyři Kramáře a dvě jeho manželky. Přece jen jsme mapovali celý jeho život,“ vysvětlila.

DOKTORSKÉ ZKOUŠKY SLOŽIL BĚHEM ROKU

Jako ředitelka přehlídky měla z čeho vybírat. Jeden z herců přijel z Jihlavy, další dva z jiných koutů Čech. Místní byl pouze Josef Bartoň, osmnáctiletý místní ochotník, který si pro svůj mladý vzhled „střihl“ budoucího politika ve 14 letech, kdy se chystá opustit rodný dům a vyrazit na studia do Prahy. To byla první epizoda, která diváky seznámila s jeho plány. „Kramář absolvoval práva na Univerzitě Karlově v Praze a doktorské zkoušky pak složil během jediného roku. Dočetla jsem se, že to bylo kvůli sázce,“ přiblížila Hejralová.

Jiří Kryštůfek a jeho kniha.
Odvahu popsat osud předků i republiky našel Jiří Kryštůfek v důchodu

MILOSTNÝ SKANDÁL V MOSKVĚ 

Kromě právnické fakulty v Praze studoval Karel Kramář postupně na pěti zahraničních univerzitách: vývoj rakouského státního práva ve Vídni, národní hospodářství v Berlíně a politické vědy v Paříži a Štrasburku. Krátce také pobýval v Londýně. Jako nejmladší poslanec se v pouhých 30 letech dostal do říšského sněmu ve Vídni, kam kandidoval za mladočechy. Procestoval celou Evropu. Svou životní lásku ale našel v Rusku.

S Ruskou Naděždou Abrikosovou se potkal ve vyhlášeném salónu jejího manžela v Moskvě, kde se scházela nejen ruská elita, ale evropská intelektuální smetánka.

Hejtman Libereckého Kraje Martin Půta.
Hejtman nesmí na Hrad. Prezident nepozval část svých kritiků na ceremoniál

„Dočetla jsem se, že Karel Kramář ji nesmírně okouzlil. Byl to charismatický a empatický muž, skvělý řečník, který dbal na způsoby i skvělé oblékání. Také on se do ní velice zamiloval, přestože v té době už byla matkou čtyř dětí. Vzít se ale mohli až za deset let, když jí povolili rozvod. O děti tím ale přišla,“ popsala režisérka představení další epizodu. Kramářovi se pak přestěhovali do vily na Krymu, kterou projektoval slavný český architekt Jan Kotěra.

PŮL STOLETÍ ČESKÝM POLITIKEM

Třetí epizoda zpodobnila Kramáře politika. „Politice se věnoval naplno 47 let (1890 1937). Mohl si to dovolit, protože byl od svých rodičů velmi dobře zajištěn,“ vylíčila Hejralová. Kromě říšského sněmu ve Vídni (obdoba parlamentu) byl také poslancem Českého zemského sněmu. „Ve Vídni bojoval za rovnoprávnost Čechů, za získání volebního práva a jazykovou rovnoprávnost, ale o tom se už dnes málo mluví,“ zdůraznila Hejralová.

Stejně jako o tom, že ve své pražské vile, která je dodnes oficiálním sídlem českých premiérů, strávil pouhý týden. Po vypuknutí první světové války začal organizovat odboj a v roce 1915 byl spolu s Aloisem Rašínem obviněn z vlastizrady a odsouzen k trestu smrti. „Ale protože císař František Josef zemřel a jeho nástupce Karel I. si už netroufl rozsudek podepsat, byl osvobozen,“ popsala Hejralová další úsek Kramářova života.

KŘEST. Ukázky z nového Kalmanachu představil účastníkům křtu editor a překladatel Luboš Příhoda.
Zemřel novinář, překladatel a básník Luboš Příhoda. Bylo mu 84 let

Tehdy se Kramář dostal do okruhu prezidenta Masaryka. „Po amnestii se stal doslova miláčkem národa a byl to právě on, kdo oznámil, že monarchie padla a navrhl jméno budoucího prezidenta,“ dodala režisérka. Poctivou práci na představení podle ní odvedl i tým profesionálních vizážistů a kostymérů. Jaký má názor na filmovou verzi Karla Kramáře, kterého si ve v dvoudílném snímku Rašín zahrál Miroslav Donutil?

„Kvůli probíhající přehlídce jsem neměla čas vidět to celé, ale z toho co jsem viděla, mě zamrzelo, že Kramář tu byl ztvárněn obrazem stárnoucího, zatrpklého politika s příklonem k Rusku. Jenže on byl rusofil a panslavista, a to je rozdíl. Sám ostatně ve 20. letech varoval před nebezpečím bolševismu, stejně jako nebezpečím germanismu pro celou Evropu, ale to už bohužel nikdo nechtěl slyšet,“ uzavřela autorka divadelního představení Svatava Hejralová.

Liberecký kraj vyvěsí největší českou vlajku. Připomene sto let od založení Československa.
Nad krajem zavlaje největší vlajka v České republice