Oprava varhan přišla na  zhruba 470 tisíc korun. Snaha o záchranu nástroje postaveného v letech 1895 – 1901 v dílně Josefa Kobrleho z Lomnice n. Popelkou trvala 10 let. U zrodu  myšlenky stál v roce 2009 varhaník, sbormistr a pedagog Lukáš Trykar (†2013). Do roku 2017 se vybrala částka  35 tisíc korun.  Nový impuls celé snaze přinesly děti ze Základní školy Světlá pod Ještědem. V květnu 2017 uspořádaly v kostele sv. Mikuláše jarní koncert, na který přišlo zhruba 200 lidí. Přes 12 tisíc vynesl také jarmark. To bylo ale stále málo.

„Logickým krokem tedy bylo založení veřejného účtu a prvním oficiálním kulturním počinem ve prospěch sbírky se stal benefiční koncert v kostele sv. Mikuláše dne  2. prosince 2017,“ připomněl hudebník Petr Dastych, který se společně s Lenkou Lengyelovou organizování sbírky ujal. Přispívali do ní lidé nejen ze Světlé a okolí, ale z celé země.

Jan Havelka.
Jan Havelka: Historie má nezastupitelnou roli. Nepatří do starého železa

Varhany se podařilo dokončit letos v srpnu v dílně otce a syna Žloutkových v Zásadě na Jablonecku, požehnány byly při poutní mši začátkem září.  

Jednomanuálové varhany ve Světlé pod Ještědem jsou úplně prvním nástrojem z dílny lomnického varhanáře, který se podle organizátorů sbírky podařilo zachránit. Začátek koncertu je v sobotu v 18 hodin.