„Nemyslím si, že by mé odvolání nějak souviselo s tím, že se angažuji v případu obžalovaných libereckých policistů,“ sdělil Deníku Adam Bašný s tím, že k načasování tohoto rozhodnutí nemá co dodat. Podle svých slov se po nedobrovolném odvolání ze své funkce stane řadovým státním zástupcem liberecké pobočky Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem a hodlá se i nadále zabývat případem obžalovaných vysoce postavených libereckých policistů. „Nemám žádné informace o tom, že bych byl z tohoto případu odvolaný a upřímně doufám, že se mu budu moci i nadále věnovat,“ informoval Deník Adam Bašný.

Důvodem k odvolání z jeho funkce je to, že v prosinci loňského roku kritizoval vyšetřování údajné úplatkářské kauzy bývalého vicepremiéra Jiřího Čunka. Adama Bašného, který se zaměřuje na korupci mezi policisty a politiky, se rozhodl odvolat Jiří Křivanec, ústecký krajský státní zástupce.

Kauza údajné korupce

Tématem loňské konference byla transparentnost a důvěryhodnost výkonu spravedlnosti. Bašný, který se specializuje na hospodářské a finanční zločiny či na trestnou činnost veřejných činitelů, se této prosincové konference zúčastnil a pronesl: „Tzv. kauza Čunek je dle mého názoru největší ranou do pracně dlouhodobě budované image justičního systému.“

Kauza údajné Čunkovy korupce hýbala českou politikou přes rok. Policie lidoveckého předsedu obvinila v roce 2007 z přijetí půlmilionového úplatku od jedné realitní společnosti. Stíhání Jiřího Čunka však pokaždé skončilo s tím, že k žádnému trestnému činu vůbec nedošlo. Jedním ze stíhání, které vyvolal Čunkův případ je žaloba sedmi vysokých představitelů justice v čele s nejvyšší státní zástupkyní Renatou Veseckou na stínovou ministryni spravedlnosti ČSSD Marii Benešovou. Ta byla v souvislosti s Čunkovým případem označila za justiční mafii.

(pr)