V plánu je novostavba obecního domu na Bergerově náměstí, a to u dnešní zastávky autobusu. „Nejprve se s ním počítalo na místě původního domu zvaného trafika. Když jsme jej ale zbourali, tak se ukázalo, že zde vzniklo pěkné nové prostranství. Po dohodě s architektem jsme našli nové umístění, náměstí tím přirozeně dotvoříme,“ vysvětlila starostka.

KANCELÁŘE I KNIHOVNA

Obec už má k dispozici vizualizaci nového obecního domu. „Půjde o třípodlažní budovu, v přízemí vznikne multifunkční společenský sál o kapacitě zhruba 130 míst, do prvního patra se přesunou kanceláře obecního úřadu včetně zasedací místnosti,“ popsala Kysilková.

Podkroví by pak měla obsadit místní knihovna. Půjde přitom o jednu z největších investic obce. Její předběžné náklady se odhadují na 25 až 35 milionů korun, Stráž by na obecní dům ráda využila i dotační fondy. „Bude záležet na tom, jaké budou vypsány dotační výzvy,“ uvedl místostarosta Stráže Radim Koutník.

Do obecního rozpočtu navíc začne příští rok proudit příjem z nového kasina, které se aktuálně na okraji Stráže staví. Obec je také připravena na to, že by si vzala úvěr. Výběrové řízení na projektovou dokumentaci by vedení obce chtělo vyhlásit už v příštím roce. Pokud se vše podaří, hotovo by mohlo být do konce volebního období, tedy do roku 2022.

Vizualizace možné podoby nového obecního domu na Bergerově náměstí ve Stráži nad Nisou.

Na prosincovém jednání strážského zastupitelstva vedení představilo vizualizaci nové budovy zdejším obyvatelům. Přítomní se k návrhu stavěli vesměs kladně. „Návrh se mi líbí, sceluje náměstí a neubližuje mu,“ poukázal jeden z místních.

Kromě toho plánuje obec na Bergerově náměstí provést i další úpravy zeleně, případně ho vybavit novými herními prvky. „Vytvořili bychom tak příjemné posezení pro obyvatele,“ dodala Kysilková. Místo současného obecního úřadu by pak podle ní mohly vzniknout byty.

Stráž nad Nisou je libereckou enklávou, žije zde přibližně 2400 obyvatel. Podle statistického úřadu se za posledních 20 let počet místních rozrostl o sedm stovek.