Ve stovce v kondici. Díky pohybu a radosti
Liberec - Dalšího stoletého občana má od včerejška Liberec. Mezi ty, kteří chodí po světě už déle než století, se zařadil liberecký rodák František Šťastný. Muž, jehož jméno předurčilo jeho povahu.
Hrál první housle
František Šťastný měl podle svých slov pestrý život. Jeho převážnou většinu strávil v Liberci, chvíli ale bydlel i v Praze. „Nechtěli jsme tady zůstat za války, všichni jsme se odstěhovali. Já do Prahy. Ale po roce 1945 jsem se hned vrátil," vzpomíná.
Po návratu začal hrát jako houslista v opeře Šaldova divadla. Chvíli pak hostoval v Egyptě, kde strávil dva a půl roku. Dodnes na angažmá vzpomíná a dokonce si pamatuje i některá arabská slova. Bez mrknutí oka třeba napočítá do deseti.
Čerstvě stoletý muž je ve výborné kondici. Jak to dělá? „Málo jím, hodně spím, mezi dědky nechodím," odpovídá se smíchem. A pozitivní postoj ke světu doporučuje.
I ve stovce je oslavenec stále v kondici. Díky pohybu a radosti
Ostatně veselá mysl stojí podle něj spolu s každodenním cvičením a dostatečným pohybem za tím, že se o sebe ve sto letech sám výborně postará. „Jen obědy nevařím. Chodím jíst do Základní školy tady na Broumovské a jsem spokojený. A teď přes léto mi vaří dcera," řekl Šťastný.
Jediný potomek, dcera Eva Kovačičová, tatínkův životní optimismus zdědila. „I když nejsem úplně jako táta, ten vidí všechno v těch lepších barvách," usmála se.
Sama se narodila v Praze a žije tam. Rodiče se rozvedli, když byla ještě malá. „Do Liberce jsem ale jezdila. Každé prázdniny za tatínkem a babičkou a dodnes je tady trávím," vysvětlila.
A přidává jednu ze vzpomínek, která zároveň dokládá, že se stejně jako její otec ráda směje.
„Odmala jsem chodila s tatínkem do divadla. Sedávala jsem v první řadě, abych na něj dolů při opeře viděla. A jednou jsem během představení jedla bonbóny a házela na něj papírky," řekla se smíchem drobná žena.
Rád čtu a chodím
František Šťastný dodnes hodně chodí. Během života prochodil celé Jizerské hory, nejraději má ale Malou skálu. „Ještě nedávno jsem jel vlakem do Rychnova u Jablonce a šel nahoru na Frýdštejn. A pak dolů až k Jizeře. Teď už tam ale asi nepojedu," řekl.
Každé ráno si ale nezapomene zacvičit. Rozcvička podle něj musí být. Dříve byla i nutností, protože si díky ní rozcvičil ruce a ramena ztuhlá od dlouhého držení houslí a smyčce. Dneska už je to jen příjemný zvyk.
Přes den rád čte. Není se tak co divit, že mezi dárky k významnému jubileu je i jedna kniha. Jmenuje se Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel. „Tuhle knížku mi dal pravnuk. Prý je to sranda," dodal oslavenec s tím, že už se těší, až se do ní začte.