Mlynářský dokument starý skoro 250 let, před sto lety vydané noviny Friedländer Zeitung a další historické pozoruhodnosti objevili v bývalé rychtě v Dolní Řasnici a ve skanzenu v Jindřichovicích pod Smrkem ve Frýdlantském výběžku. O nálezu informoval Milan Maršálek z občanského sdružení Český svět, které se stará o bývalou rychtu v Dolní Řasnici.Střípky z historie objevili při přípravě na seminář Střechy a stěny podstávkových domů. „Našli jsme je v podkroví, mezi trámy, v podlaze a na dalších místech, kam desítky a někdy i stovky let nikdo nevstoupil a nepohlédl," uvedl Maršálek.

Podle něj převažují německé písemné nálezy, třeba dopis starý 150 let nebo modlitební knížka. Kromě dobových rodinných dokumentů byly nalezeny i doklady zajímavé pro historiky. Například instrukce k vedení školních kronik na Frýdlantsku z 23. ledna 1942 nebo seznam žáků základní školy německé národnosti, kteří v roce 1939 přišli z Volyně do Raspenavy. „Mezi českými dokumenty může být zajímavostí pamětní tisk vydaný k tragickému úmrtí podnikatele Tomáše Bati či pozvánka na slavnost ostrostřelců v Klatovech. Naprostým unikátem je pak česky ručně psaný mlynářský dokument z roku 1776 s pečetí," vyjmenoval Maršálek.

Po celém Frýdlantsku

Podle něj se takové nálezy dají najít i na dalších místech Frýdlantska. „Před 14 dny za mnou přišla jedna paní, že při opravě krovů našli podivné lístečky. Bylo to plátkové zlato, odhadem za pět tisíc korun," uvedl Maršálek.

Pamatuje i případ, kdy majitelka domu u Frýdlantu objevila 300 let starou listinu privilegium na zřízení tkalcovny v rámci frýdlantského panství.

V Krásném Lese měl být zase uschovaný poklad v podobě cínového nádobí a porcelánu. Když ale přijeli němečtí potomci původních obyvatel domu a nabízeli současnému majiteli, že se rozdělí napůl, nenašli nic. „Nakonec se zjistilo, že tři roky před tím dutinu pod vikýřem vybrali pokrývači, kteří střechu opravovali," dodal Maršálek.

Část nedávno nalezených dokumentů vystaví na semináři, který se uskuteční v Dolní Řasnici a Jindřichovicích pod Smrkem v neděli 9. září.

Seminář je bezplatný a jeho součástí budou i praktické ukázky oprav různých typů střech doškové, šindelové, břidlicové a taškové. Ukážou také, jak opravovat roubení u stěn.