I když Karel Růžička odešel před třemi lety do muzikantského nebe, obsazení jednotlivých lektorských tříd naznačuje, že ani letos nepřijdou zkrátka jak frekventanti jazzových tříd, tak především fanoušci tohoto žánru, kteří už netrpělivě očekávají středeční koncert, jenž je nepsaným vrcholem jazzových dílen.

STIVÍN ČI ZBROŽEK

Představí se tu například kytarista Luboš Andršt, kontrabasista Josef Fečo, kytaristé Zdeněk Fišer či Adam Tvrdý, herec a excelentní houslista Martin Zbrožek a chybět nesmí pochopitelně jeden z otců zakladatelů multiinstrumentalista Jiří Stivín. „Kdo tam nebyl, neví, co je líheň českého jazzu a improvizace vůbec,“ řekl Stivín na adresu frýdlantských jazzových dílen.

O tom, že dílny nejsou jen tuzemskou, natož lokální záležitostí, svědčí přítomnost jak zahraničních žáků, tak i amerických lektorů. Vokalisté Lee Andrew Davison a Skip Wilkins i saxofonista Neil Wetzel patří už také ke stálicím. Letos se do dílen přihlásilo na dvě stovky mladých jazzmanů. A kromě těch českých přijedou i ze Slovenska, Rakouska, Itálie, USA a dokonce i z Indie.

Letošní ročník se mimo jiné ponese v duchu vzpomínání na zakladatele dílen Karla Velebného, který vystupoval pod pseudonymem Evžen Hedvábný a od jehož úmrtí uplynulo právě letos 30 let. „Ke třicátému výročí jeho „nedožitého úmrtí“ vyjde v srpnu brožurka Hedvábné vzpomínání, která osobnost zakladatele a patrona Letní jazzové dílny přiblíží i těm, kdo se narodili příliš pozdě, než aby ho mohli potkat osobně,“ připomněl moderátor Aleš Benda, další z duší frýdlantských jazzových dílen.

První jazzová dílna se ve Frýdlantu konala v roce 1984. Vyprovokoval ji místní rodák, muzikant a jazzman Radek Jech. První lektorský sbor vytvořili pod dohledem Karla Velebného kytaristé Rudolf Dašek a Tony Viktora, bubeníci Milan Vitoch a Dodo Šošoka, basista František Uhlíř, pianista Emil Viklický, multiinstrumentalista Jiří Stivín, saxofonista Josef Audes, trombonista Mojmír Bártek a trumpetista Jaromír Hnilička.

NA PĚT TISÍC JAZZMANŮ

Za 35 let prošlo dílnami na pět tisíc frekventantů. „Z některých se časem vyklubali více či méně známí profesionálové,“ upozornil Aleš Benda. Jednou z nich byla i jablonecká rodačka a jazzová zpěvačka Marta Kloučková. „Jazzová dílna mi dala inspiraci. V roce 2005, kdy jsem tam jela poprvé, učily zpěv a interpretaci skvělé zpěvačky Trudy Kerr a Karen Lane a samozřejmě tam byla spousta skvělých hudebníků, vznikla tam přátelství, která trvají dosud. Tam jsem se trochu otrkala a zjistila, že se chci věnovat jazzu víc,“ prozradila zpěvačka. „Hlavně první dílna pro mě byla zážitkem, který jen tak něco nepřebije,“ doplnila.

Pod vedením amerického lektora si tu ale zazpívala i současná ředitelka Divadla F. X. Šaldy Jarmila Levko. A hned několikrát. „Byly to pro mě nezapomenutelné chvíle. Dodnes mám moc ráda písničku Cry Me A River, kterou mi vybral Jiří Stivín. Můžu se pochlubit i tím, že si se mnou zahrál šachy,“ zavzpomínala ředitelka divadla.

A jaký bude program letošního ročníku? V úterý 13. srpna začne na frýdlantské radnici tradiční výstava jazzově laděných fotografií s názvem Jazz World Photo 2019. „Po vernisáži zahrají od 18.00 hodin na nádvoří frýdlantské radnice lektoři Letní jazzové dílny především seniorům, ale vítáni budou všichni posluchači,“ pozvala Martina Petrášková z frýdlantské radnice.

Ve středu 14. srpna vystoupí na nádvoří frýdlantského zámku formace složené z předních českých jazzmanů. Začátek je v 18.00 hodin, v případě nepříznivého počasí se koncert uskuteční v sále kina. Koncerty žáků jazzových dílen se pak tradičně odehrají v sále hotelu Beseda , a to 15. a 16. srpna.