„Zajistit moderní zázemí pro Zdravotnickou záchrannou službu kraje je pro mě naprostou prioritou. Frýdlantští záchranáři dosud pracují v pronajatých prostorech města. Ty nesplňují hygienická kritéria pro provoz a vozidla navíc musejí vyjíždět za pacienty z garáží mimo objekt, což výrazně prodlužuje výjezdové časy, i když jsou stále v limitu,“ vysvětlil náměstek hejtmana Přemysl Sobotka. „Jsem proto velice rád, že město Frýdlant učinilo vstřícný krok a nabídlo kraji vhodné pozemky pro vybudování nové výjezdové základny,“ dodal.

Součástí výjezdové základny ve Frýdlantu by mělo být i výukové a výcvikové středisko, které chce ZZS LK zbudovat v rámci projektu česko-polské spolupráce. Předpokládané náklady na vybudování základny se pohybují okolo 50 milionů korun. Stejná částka pak bude potřeba na výcvikové středisko záchranářů, větší část nákladů by měla pokrýt evropská dotace pro přeshraniční spolupráci.

Krajští záchranáři aktuálně sídlí na okraji areálu frýdlantské nemocnice, nově by ale měli být blíže garážím, kde parkují sanitky. Základna se bude stavět podle stejného modelu jako ta, která nedávno vznikla v Rokytnici nad Jizerou.

„Jsme v pronajatých prostorách, které sdílíme například s obvodními lékaři. Naše základna tak není celkově sjednocená. Původně byla budována pro dvě posádky, nyní jsou tady tři,“ vyjmenoval nedostatky současného sídla krajských záchranářů jejich mluvčí Michael Georgiev.

Cílem ZZS LK je mít samostatnou moderní základnu, kterou si budou moci vybudovat podle vlastních požadavků. „K těm patří například čistá a špinavá zóna, která zamezí tomu, abychom si zavlekli nějakou nákazu při přechodu ze sanitního vozu. To bude velice důležité zvláště v době podobného onemocnění, jako je Covid-19,“ zdůraznil Georgiev.

Nejde o jedinou stavbu stejného typu. V březnu letošního roku podepsal kraj s městem Liberec memorandum o výstavbě sídla Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje v ulici Kunratická. Nového sídla by se v budoucnu měli dočkat také záchranáři jablonečtí. Kraj plánuje také nové základny krajských záchranářů v Hrádku nad Nisou, Turnově, Doksech a v Jablonném v Podještědí. „Je tady šance zaplatit výměnu stanic, které to potřebují, z dotačního fondu REACT. Sice se stále vyjednávají podmínky dotačního titulu, ale je potřeba být připravený,“ vysvětlil hejtman Martin Půta.