„Chceme hlavně zabránit tomu, aby dávky končily v automatech nebo je lidé používali k nákupu alkoholu a cigaret. Za poukázky si totiž budou moci koupit ve vybraných obchodech pouze věci důležité k živobytí. Hygienické potřeby či potraviny,“ řekla Deníku tisková mluvčí Městské úřadu ve Frýdlantu Alena Švejdová.

Podle Aleny Švejdové by měly poukázky snížit také počet těch, kteří o příspěvek o živobytí budou žádat. Dávky vyplácené v poukázkách totiž přestanou být zajímavé pro ty, kteří je skutečně nepotřebují a příspěvek na živobytí pro ně byl doposud pouze slušným měsíčním přilepšením.

Plánovaná síť prodejen by měla být poměrně široká. Podle vedoucího oddělení dávek a sociální péče Jana Heinzla se městský úřad snaží, aby bylo pokryto celé Frýdlantsko, včetně Jindřichovic a Lázní Libverda. „Síť prodejen vytváří na naší zakázku firma, která byla vybrána radou města. V každé obci by měl být obchod, který by akceptoval poukázky,“ vysvětlil Jan Heinzl.

Podobný systém vyplácení příspěvku na živobytí funguje již od dubna například v Litvínově, kde lidé dostávají místo peněz stravenky. Mnoha lidem se však přechod na stravenky nelíbil, což vyvrcholilo demonstrací několika desítek nezaměstnaných před místní radnicí.

S tím, že se poukázkový systém nebude některým lidem líbit, počítají i ve Frýdlantu. „Přechod na poukázky schválila rada teprve nedávno, takže proti tomu zatím nikdo neprotestoval. Dá se ale počítat s tím, že některým lidem se to líbit nebude,“ dodala Alena Švejdová.