Důvodem je finanční úpadek, do něhož se společnost dostala v důsledku ekonomické krize. O hromadném propouštění jako první informovala Mladá fronta Dnes. „Neznamená to, že továrna úplně skončí. Výpovědi jsou preventivní a vyrábět budeme do konce března,“ uvedl generální ředitel společnosti Slezan Frýdek – Místek Miroslav Halfar s tím, že firma v současné době hledá nového majitele pro frýdlantský závod. Vedení společnosti tak bude do března hledat. Pokud majitele nesežene, frýdlantský závod zřejmě definitivně zanikne.

Podle Halfarova vyjádření však situace vypadá nadějně. Zájem o provoz továrny má údajně německý partner. Situace se tak do konce měsíce ještě může změnit, což Deníku potvrdila také ředitelka libereckého Úřadu práce Kateřina Sadílková. „S vedením firmy jsme neustále ve spojení a víme, že podnikají kroky k tomu, aby někdo jiný mohl pokračovat v provozu frýdlantského závodu,“ poznamenala Sadílková. Jak doplnila, výpověď obdrží 31. ledna pouze 114 zaměstnanců. Dalším třiadvaceti však končí jejich smlouva na dobu určitou, kterou jim Slezan neprodlouží.

Problémy frýdecko-místecké společnosti tak ještě zhorší velmi problematickou situaci na trhu práce na Frýdlantsku. Nezaměstnanost je zde dlouhodobě nejnižší z celého Libereckého kraje.

„Frýdlantský výběžek je skutečně velkým problémem a každý člověk, který zde přijde o práci, má velký problém najít si nové zaměstnání,“ konstatovala Kateřina Sadílková s tím, že Úřad práce chystá všechny možné podpůrné nástroje, které by tamním propuštěným lidem měly pomoci. „Budeme se snažit jim poskytnout poradenství a prostě jim pomoci sehnat novou práci. Situace na trhu práce není příznivá, ale stále si myslím, že je řešitelná,“ uzavřela optimisticky Sadílková.

Frýdecko – místecký Slezan provozuje ve Frýdlantu takzvanou tiskárnu, která vyrábí potištěné bavlněné, viskózové i polyesterové tkaniny.
Kromě tištěného zboží závod nabízí také bílené a barevné tkaniny se speciálními úpravami a také slavné potištěné vlněné šátky z bývalé Textilany v Novém Městě pod Smrkem. Součástí závodu je také prodejna.