Udělat z ní rozhlednu a nebo ji raději zbourat? Požární věž ve Ferdinandově už leccos pamatuje. Poslední roky se ale stává nebezpečnou, opadávají z ní latě, vichr v březnu 2015 odnesl i kus střechy. Už tři roky volají místní po její opravě. „Je to 230 let stará stavba, jde o historický prvek, který je dominantou Ferdinandova. Snažte si ji zachránit a ne zbourat. Už se takhle zboural hotel Perun, který býval ozdobou Hejnic, všechno tu bere za své," přišla na zastupitelstvo apelovat jedna z místních obyvatelek. Stav věže je ale hodně žalostný. Náklady na opravu se odhadují na čtvrt milionu korun.

„Chci požádat město, aby požární věž převedlo na hasiče, byla by škoda ji bourat. Je pravda, že zatéká do střechy, padají z ní prkna, ale myslím, že bychom uměli tyto opravy udělat. Chceme se o věž starat. Už jsme si i dohodli sponzora na opravu," řekl na zastupitelstvu velitel hasičů z Ferdinandova Roman Augsten.

Starosta Hejnic Jaroslav Demčák dokonce udělal besedu s obyvateli Ferdinandova, zda si přejí věž zachovat, nebo ji raději zbourat. „Věž stojí na pozemku města a původně patřila hasičům z Ferdinandova. Jenže pak se sloučili s hasiči z Hejnic a už nedošlo k domluvě, kdo se o ni bude starat. Teď se ale ve Ferdinandově hasiči znovu obnovili a mají snahu s věží něco dělat. Takže my ji na ně převedeme a k tomu jim poskytneme ještě 150 000 Kč na opravu, respektive na pořízení materiálu na opravu," uvedl Demčák. Původně stála vedle věže ještě hasičská zbrojnice, tu ale strhla povodeň v roce 1958.

CHODNÍK ODLOŽEN

Kromě opravy věže čeká Ferdinandov ještě výstavba chodníku, po které už dlouho volají jak místní, tak turisté. Původně měla začít příští rok, teď se ale chodník odsouvá až na rok 2018. „Bohužel, kvůli nesouhlasu jednoho majitele pozemku se nestihlo stavební řízení," vysvětluje starosta s tím, že chodník povede po pravé straně od zrcadla k obratišti u hřbitova.