Jako někde na samotě, téměř odříznutí od světa, si připadají obyvatelé malého sídliště v ulicích Baltská a Horská v libereckých Ruprechticích. Nic z toho, co zde ještě před pár lety sloužilo lidem, dnes neexistuje.

Postupně zanikla knihovna, zavřela se trafika, jediná restaurace Skleník, známá jako Pavilon, se proměnila v hernu, kam nikdo nechodí.
Skončila také samoobsluha. Vesměs starší obyvatelé sídliště musejí na větší nákupy až do města.

„Neexistuje tu žádný život, žádná pospolitost. Lidi se ani nemají kde potkávat. Ani ta hospoda, do které by chodili na pivo, chlapům nezbyla,“ podotkla místní seniorka, která žije v panelovém domě v ulici Baltská.

Ani pískové hřiště nedaleko domů neplní svůj původní účel. Před lety si tu mohli dospělí natáhnout síť a zahrát třeba nohejbal. Dokonce na hřišti stály dvě branky. Dnes plácek  pustne. Lidé přes něj jen maximálně přecházejí nebo na hřišti venčí pejskaři své psy. „Před lety bývalo hřiště pořád plné,“ řekla seniorka.

Další obyvatel, Bohuslav Vít, upozornil, že například v ulici Údolní chybějí chodníky a dětem nezbývá než chodit do školy po silnici. Jinde jsou cesty úplně rozbité.

Trafika je zavřená přes rok, lidé si nemají kde koupit noviny nebo tabák.

„Bydlím tu už 43 let. Stavěli jsme si to tady, aby se nám na sídlišti dobře žilo. Ve Skleníku se každý týden konaly tancovačky, dělali jsme mikulášskou. Teď si každý žije jen sám pro sebe a nikdo se o nic nestará. Nevím, čí je to vina, a pochybuji, že současný stav může někdo napravit,“ zdůraznil Bohuslav Vít. „Určitě by pomohlo, kdyby město aspoň spravilo rozbité chodníky,“ dodal.

Malé sídliště tvoří zhruba deset panelových čtyřpatrových domů. To představuje dohromady bezmála 220 domácností. Část zaniklých provozoven je ale v soukromých rukou. Třeba samoobsluhu vlastní Jednota.  „Nic tady nefunguje,“ poznamenal Bohuslav Vít.

Město počítá sice s opravami v ulici Lesní, ale ty až k Baltské a Horské nezasáhnou. Je tedy otázkou, kdy se lidé dočkají lepších chodníků a silnic kolem sídliště.

„Bereme vyjádření občanů jako podnět. Prošetříme stav chodníků a pokud by se nám třeba příští rok podařilo vyčlenit na jejich opravu  peníze, mohli bychom se do toho pustit. Podíváme se na to, co by se s tím dalo dělat,“ řekl náměstek Lukáš Martin (ČSSD).