V období 5. 10. 17:00 hod. - 6. 10. 7:00 hod. zasahovali hasiči v Libereckém kraji 90x. Celkem zasahovalo 112 jednotek požární ochrany a bylo použito 120 kusů mobilní požární techniky. „Počet událostí podle okresu se pohyboval v průměru 25 výjezdů na jednotlivý okres. Pouze v územním odboru Jablonec nad Nisou byla frekvence výjezdů řádově o polovinu nižší než v územních odborech Liberec, Semily a Česká Lípa,“ dodala tisková mluvčí hasičů Pavlína Bílková. 

„Během sledované doby hodnotíme dvě události jako události většího rozsahu. Jedná se o dopravní nehodu železniční na trati 030 v obci Bělá u Staré paky, která je z důvodu evakuace více než deseti osob z vlaku hodnocena jako mimořádná událost. Dále se jedná o událost, kdy v obci Bozkov na Semilsku vítr poničil část střechy místní samoobsluhy. Hasiči střechu zakryli, místo zajistili a jako dohled zde zůstala jednotka místních dobrovolných hasičů. Protože část střechy při pádu zasáhla elektrické vedení. Hasiči ve spolupráci s energetiky budou událost řešit ještě dnes, v pátek 6. října, v dopoledních hodinách,“ přiblížila situaci Bílková.

Počasí zkomplikovalo i dopravi na železnici. Rychlík R1260 z Pardubic v 19 hodin do Liberce musel stavět kvůli popadaným stromům a na místo určení dorazil až ve 2:20.

Během včerejší noci došlo i k výpadkům elektřiny, převážně na Liberecku a Semilsku. „Do terénu okamžitě vyjížděly poruchové čety a snažily se dodávky elektřiny obnovit co nejdříve. Bez elektřiny byly v dané době stovky domácností. Posílili jsme jak poruchové čety, tak dispečink i call centrum ČEZ Distribuce, kam mohou všichni zcela zdarma volat hlášení o poruchách na linku 800 850 860. Nejčastější příčinou poruch byl pád stromů a větví do vedení, ulomené izolátory,“ hlásila mluvčí ČEZu Soňa Holingerová.

„V terénu jsou i nadále poruchové čety Skupiny ČEZ a snaží se obnovit dodávky elektřiny co nejdříve, především se jedná o východ Čech (kraje Pardubický a Královéhradecký) i kraj Liberecký. Na pomoc jsme volali i subdodavatelské firmy a také přesouvali poruchové čety z lokalit, kde kalamita nezasáhla,“ vyjádřia se Holingeroví k aktuální situaci. Většinu poruch by měli technici odstanit během pátku.