Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Včerejší den patřil památce politických vězňů

Liberec - „Zrcadlo" v parku v Jablonecké ulici je od včerejška obloženo věnci a kyticemi. Památku všech těch, jimž minulý politický režim vzal život, ať už doslovně nebo symbolicky, si včera připomněly všechny generace.

28.6.2016
SDÍLEJ:

POLITIČTÍ VĚZNI (vzadu) v „zrcadle“ vzpomínek. Foto: Deník

„V tento den si připomínáme popravu doktorky Milady Horákové," zahájil na úvod primátor města Liberec Tibor Batthyány, který připomněl vykonstruovaný proces i justiční zločin, kterého se na Miladě Horákové dopustil komunistický režim.

Den památky obětí komunistického režimu si přišli připomenout nejen zástupci města a kraje, ale také samotní političtí vězni, jejich příbuzní, a kytici položili také zástupci generace mladých.

Páter: Je dobré nezapomínat a odpouštět

PÁTER ANTONÍN před památníkem obětem komunismu.

Na tři roky byl na začátku šedesátých let odsouzen Pavel Kejdana, v Liberci známý jako františkánský páter Antonín, za svou víru. „Oficiálně jsem byl zavřený za podvracení republiky za obzvlášť přitěžujících okolností," vysvětluje páter Antonín.

„Neodsoudili mě za víru, protože církev údajně nebyla omezována a měla úplnou svobodu. Ale samozřejmě jsem šel do vězení za to, že jsem vstoupil do františkánského řádu," dodává kněz, který žije na Liberecku už pětačtyřicet let. „Prošel jsem Pankrácem, Ruzyní, Valdicemi. Tam to bylo nejhorší, na jednom sále nás spalo ve třech patrech stovka. Místo toalet byly jen džbery," popisuje páter, kterého před přísnějším trestem zachránila amnestie. „Při jejím vyhlášení vedle mě stál biskup Otčenášek. Ten tam byl jedenáct let. Někteří dokonce i šestnáct, a přesto se vrátili domů nezlomení a pokračovali v činnosti," vypráví páter Antonín a otáčí se přitom k „zrcadlu". „Tenhle památník je rozumný a moudrý. Každý se může zahledět sám na sebe a zpytovat, co v té době dělal, zda selhal. Může si vzpomenout na ten strach i na své ideály. Je dobré nezapomínat a odpouštět," uzavírá naše krátké povídání. Páter Antonín spoluzakládal jednu z nejstarších novodobých františkánských komunit u nás. Se svými bratry sloužil ve Vrchlabí.

Autor: Gabriela Volná Garbová

28.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jaderná elektrárna Temelín. Ilustrační foto.

ANKETA: Měla by se rozšířit jaderná elektrárna v Temelíně?

Prezident Miloš Zeman. Ilustrační foto

ANKETA: Měly by být pravomoci prezidenta posíleny?

V liberecké knihovně propuknou Dny česko-německé kultury

Liberec – Přednáška zakladatele turistické cesty Via sacra, film o netradičních leč účinných metodách výuky, fotografická výstava nebo koncert vážné hudby. 

Naši prvňáci ze ZŠ Vrchlického v Liberci

Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z Liberecka.

Tento víkend bude v Liberci patřit mladým šermířům

Liberec – O víkendu se do Liberce sjede na 200 mladých šermířů z devíti zemí. Utkají se na už druhém ročníku turnaje Babylon Cup.

ANKETA: Měla by vláda zrušit plánované rozšíření EET?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení