V Liberci mohou lidé vybírat z 15 kandidátek. Z výsledků hlasování vzejde celkem 39 zastupitelů, z výsledků koaličních jednání pak primátor a jeho náměstci.

Podle odhadů odvolila včera na Liberecku necelá třetina voličů. Podobná situace byla i na Frýdlantsku. „Účast je rozhodně vyšší než při parlamentních volbách, ale jinak je průměrná," uvedla tajemnice Městského úřadu ve Frýdlantě Veronika Bubeníčková.

Lidé ale k volbám spěchali už v prvních minutách. V libereckých Lidových sadech přešlapovali netrpělivě už před druhou hodinou. „Šel jsem z práce, tak jsem se stavil rovnou tady," prozradil třiasedmdesátiletý pracující důchodce Klaus Fišera.

Mezi prvními dorazil i lídr Starostů pro LK Michal Hron. Tipuje, že volební účast bude 50 procent. „Jsem optimista. Stejně jako kolegyně Květa Vinklátová raději vidím sklenici z poloviny plnou než prázdnou," řekl.

Dosluhující primátorka Martina Rosenbergová odvolila chvíli před půl třetí. „Samozřejmě jsem volila svou stranu, ČSSD. Celou noc jsem přemýšlela jestli mám volit i sama sebe," řekla, když vyšla z volební místnosti. Výsledek nechtěla tipovat. Odhadla ale, že k volbám přijde kolem 43 procent voličů.

Favorizovaní lídři voleb přišli k urnám v pátek kolem 19 hodiny. Jan Korytář ze Změny pro Liberec byl sám, zatímco Tibor Batthyány (ANO) přišel k urně s celou rodinou.

Kdo s kým po volbách?

„Počkáme na výsledky. Doufám, že budou tak dobré, aby Změně umožnily sestavit koalici. Těch variant je spousta. Budeme jednat se všemi, kteří se nepodíleli na současném stavu Liberce. K těm subjektům patří i ANO," komentoval Jan Korytář i přesto, že ANO Změnu v těchto dnech jako možného partnera odmítlo.

Situace se mění, jak je vidět, každým dnem a ani Batthyány spolupráci se Změnou najednou nevylučuje.

„Za tím naším prohlášením si ale stojíme a byli bychom velice rádi, kdybychom k variantě se Změnou nemuseli přistupovat. Nejraději bychom sestavili koalici s co nejméně subjekty, ale nevím, jestli to bude tak jednoduché," řekl Batthyány.

Dnes mohou lidé volit od 8.00 hodin ráno, volební místnosti se definitivně uzavřou úderem 14.00 hodiny. První předběžné výsledky se kvůli složitějšímu systému přepočítávání vykřížkovaných hlasů očekávají kolem 16.00 hodiny.