„V celém kraji přezimovalo pouze 18 a půl tisíce včelstev, což představuje téměř třicetiprocentní úbytek,“ uvedl náměstek libereckého hejtmana Radim Zika.

Přibližně patnáctiprocentní úhyn včelstva zaznamenal Vladimír Tomáš ze Sobákova na Českodubsku. „Letošní úhyn se dotkl všech včelařů, já jsem však měl to štěstí, že nebyl tak drastický, jako jinde. Někde přišli včelaři až o třetinu včelstev,“ svěřil se Deníku Vladimír Tomáš.

Liberecký kraj se proto rozhodl včelaře podpořit a poskytne jim dotaci ve výši 700 tisíc korun, kterou rozdělí do všech čtyřech okresů. „Jedná se o krizovou situaci, do které se včelaři dostali a v takových chvíli cítíme povinnost jim pomoci,“ doplnil Zika s tím, že dotace bude využita na nákup včelích matek z registrovaných chovů. Cena jedné matky se pohybuje od tří do šesti set korun.

Podle Ziky nedělá včelařům problém vytvořit oddělek neboli nové včelstvo bez matky, ale získat do takto vytvořeného včelstva novou matku je nutné jejím externím dodáním.

Ničivá varroáza však není jediným problémem, se kterým se včelaři po celé České republice v současnosti potýkají. Dlouhodoběji je trápí především nedostatek mladých včelařů. „Většina včelařů jsou starší pánové. Mluvil jsem s nimi a oni sami říkají: pokud to po nás nikdo nevezme, včelařství zanikne,“ uvedl Radim Zika.

Vzhledem ke stále se snižujícímu počtu chovatelů včel pořádal Krajský úřad po poslední tři roky Den včely. Jeho cílem je přiblížit včelařství zejména mladým lidem. Představit se na něj přijelo několik včelařů, kteří veřejnosti předvedli ukázky včelaření, produkty z medu či technické vybavení pro chovatele. „Je to těžké. Pro mladé lidi již není včelařství tak výnosné, jak by chtěli,“ postěžoval si chovatel včel z Raspenavy, Jiří Žáček.

Budoucnost včelařství, které má na území kraje dlouhou, u některých včelařských organizací až stoletou tradici, tedy závisí na generační obměně včelařů.