„Odpověď na otázku, kolik bude medu, je poměrně složitá. Po loňských zkušenostech, kdy se jaro povedlo, ale medu bylo málo, protože se nevytočil, to letos vypadá velmi slibně. Ale jsme na začátku,“ říká včelař Tomáš Moravec ze Včelí farmy Smržov na Českodubsku.

Podle něj nyní včelaři jarní med vytočí, ale netuší, jestli budou v tomto roce ještě další medy. „Ovlivnit to může hlavně počasí. Když bude sucho a nebude vláha, nebude nektar. Když bude zima a bude deštivo, tak včely nebudou létat. Všechno spolu souvisí. Je tedy potřeba teplo a vlhko,“ vysvětluje Moravec.

Chovu včel se věnuje už dvacet let. Poslední dva roky byly podle něj naprosto kritické. Včely se musely dokrmovat, protože by se samy o sebe nepostaraly.

To potvrzuje i jiný včelař, Zdeněk Moravec z Včelařského kroužku mládeže Liberec, který se věnuje chovu už 38 let. Aktuálně vidí problém v tom, že se do včelaření vrhá kdekdo, aniž by si o chovu něco dopředu nastudoval.

Ekocentrum v Oldřichově pořádalo Krajský den včely.
FOTO, VIDEO: Ekocentrum se proměnilo ve velký úl. Pořádali tu tradiční den včely

„Teď je včelařství trend, všichni ve městech si úly dávají na střechy. Já to ale odsuzuji. Kolikrát je za úlem výtahová šachta, tak to rampluje, včelám to neprospívá. Když je horko, sálá smrad z asfaltu,“ kritizuje negativa městského chovu zkušený včelař. V souvislosti s tím poukazuje i na další problém.

„Máme potíže s některými novými včelaři. Zláká je to, koupí si včely, ale nic nevědí. Je tady pak problém zdravotní. Když se včelař o včely nestará, ohrožuje celé okolí. Včely se hned nakazí,“ vysvětluje Moravec.

Vzpomíná na nedávné období, kdy chovy v Liberci zasáhl mor včelího plodu. „Onemocnění se totiž nedá léčit, v okruhu pěti kilometrů se musí spálit všechny chovy. To je pak pohroma. V Liberci jsme to měli asi před dvěma lety. Když se někdo nestará o psa, pojde mu jen jeho pes, když se někdo nestará o včely, ohrozí i všechny kolem,“ podotýká Zdeněk Moravec.

Med nyní nakoupíte za stejné nebo pouze mírně vyšší ceny než loni. Pokud včelaři zdražovali, jen o koruny. „Náklady se sice trochu zvedly, ale není to tak dramatické. Nezdražoval jsem a zůstal na cenách minulého roku. Vím, že někteří kolegové ceny trochu zvýšili,“ potvrzuje včelař Jaromír Koutný z Liberecka.

Do Studence se sjely historické automobily na tradiční jízdu Podkrkonoším.
FOTO: Nablýskaná historická vozidla vyrazila na trať Studeneckých mílí

Květový med o hmotnosti 950 gramů koupíte zhruba za 230 – 250 korun, stejné ceny jsou i u medu pastovaného ve stejné hmotnosti. Půlkilovou sklenici oblíbeného medu pastovaného seženete za 125 korun, med smíšený je přibližně o 30 korun dražší, med jarní vyjde asi o dvacet korun dráž na půl kilogramu. Ochucené medy v půlkilogramovém balení přijdou průměrně na 125 korun.

A jaké medy jsou nejoblíbenější? Klasické, občas se ale objevují i různě vylepšené. „Dlouho jsme učili českého spotřebitele na pastový med, protože má tu výhodu, že není kamenný a je to stále gel. Dá se mazat na chleba a je to ideální med pro chlapy, nekape ze lžičky,“ popisuje Tomáš Moravec. „Vždycky se přimíchávalo něco do medu – skořice, ořechy. A ta skořice je jednou z dalších cest, kterou bychom se chtěli ubírat. Je to asi nejjednodušší,“ dodává.

Jak ale včelař poznamenává, naráží bohužel na problém s českou legislativou. Ta ve chvíli, kdy se něco přimíchá do medu, dělá z medu vyráběnou potravinu, a to si žádá spoustu povolení a papírování navíc. „Zatímco ve většině zemí Evropské unie můžete jako včelař přidat cokoli a je to v naprostém pořádku a nepotřebujete splňovat předpisy potravinových podniků,“ doplňuje chovatel včel ze Smržova.

V celé republice je přibližně 50 tisíc včelařů. V Liberci chová včely přes dvě stě lidí, skoro každá větší obec má svoji základní organizaci. „Někdo začne včelařit s láskou a baví ho to, někdo vidí finanční výnos, ale to je strašně riskantní. Jednou se to může vyplatit a pak tři roky nemusí být nic,“ podotýká Zdeněk Moravec. O včelařství se podle něj hodně v poslední době zajímají i ženy, nejčastěji ty na rodičovské dovolené.