„Tento fond zde byl již vloni, je určen především pro mladé a začínající včelaře,“ vzpomíná předseda okresního výboru Svazu včelařů Vladimír Davídek. „Loni byl o peníze velký zájem, letos ale budou někteří včelaři žádat o peníze z jiných zdrojů,“ dodal.

Minulý rok kraj uvolnil tu samou částku, ale musel ji nakonec navýšit na osm set tisíc korun. Zájem včelařů byl totiž obrovský – dohromady zažádali skoro o tři miliony korun.

„Dotační fond budeme podle možností navyšovat i letos,“ slibuje krajský radní Jaroslav Podzimek „Dotace se jistě budou hodit,“ řekl liberecký včelař Vladimír Tomáš. „V květnu hodně pršelo, takže včely nemohly vylétnout a medu bude málo,“ vysvětlil. Na druhou stranu ale bude hodně včel, neboť pokud nemůžou pracovat, rojí se. „Podařilo se nám navíc zlikvidovat roztoče, který nám loni a předloni likvidoval včelstva,“ libuje si Vladimír Tomáš. Žádost o včelařskou dotaci lze podat od prvního do třicátého září, jeden žadatel může dostat až 50 000 korun.

Glosa Matyáše Tallera

Půl milionu na včely!
Není to trošku málo?

A je to tady, včelaři opět sosají nektar z krajského rozpočtu. Dostanou půl milionu. Nemohu si pomoci, ale v porovnání s finančními injekcemi do sportu mi to přijde málo. Police obchodů se prohýbají pod sklenicemi s medem, ze kterého vane libá vůně čínských fabrik na potravinové příměsi, ze kterého cítím krásné miazma brazilských pralesů a antibiotik a který se může pochlubit tím, že i když ho necháte hodinu na vzduchu, nezcukernatí – prostě fádní tuzemský med. Vždy, když si ráno do čaje dávám úžasnou nahnědlou kaši, myslím na ty, co snad ještě pořád chovají skutečné včely a vyrábějí skutečný med, na ty, co za léta dodávání sladké pochoutky pod naše mlsné nosy dokonce viděli živou včelu, na ty, co nemají běžící pás a chemickou laboratoř, a je mi do pláče. Nechci povyšovat dotace včelařství na celostátní problém, ale za pár let už půl milionu ničemu nepomůže. Včelařit tady nikdo nebude ani za miliardy.