Překvapení asi zažili včera cestující, kteří vystoupili na zastávce v Horním Růžodole. Namísto vánoční výzdoby je totiž přivítalo nádraží ověšené vlajkami s hákovými kříži. To může v Liberci znamenat jediné přijeli filmaři! Tentokrát si město pod Ještědem vybral štáb filmu s názvem Tenkrát v ráji.

Slavná jména

„Jedná se o příběh mladého horolezce Josky Smítka a jeho přátel během fašistické okupace," vysvětlovala produkční snímku Lucie Nádeníková, která stěží překřičela dechovku linoucí se z útrob nádraží.

Dobově nastrojení hudebníci vyhrávali na cestu brancům, kteří se vydávali na frontu. Na peróně se to proto hemžilo nejen mladíky v uniformách z druhé světové, ale také jejich „rodiči" či „dívkami". Komparz zbavený péřových bund či nepromokavých „softšelek" moc spokojeně nevypadal. Na vině však bylo spíše nevlídné zimní počasí než celkové vyznění scény.

„Růžodolské nádraží jsme si vybrali, protože odpovídalo vizuálně našim představám. Nemuseli jsme jej příliš upravovat," vysvětlila produkční a dodala, že z nádraží se filmaři přesunou do prostor radnice.

NÁDRAŽÍ V HORNÍM RŮŽODOLE se stalo dějištěm odjezdu branců na bojiště druhé světové války. Vlevo hlavní představitelé Vavřinec Hradílek a Jan Budař.

Snímek natáčí režisér Peter Pálka, supervizi nad ním převzal slavný filmař jugoslávského původu Lordan Zafranovič (mj. snímek Okupace ve 26 obrazech vracející se také k hrůzám druhé světové války).

V hlavní roli kajakář Hradílek

Do hlavních rolí obsadil režisér poněkud netradičně neherce a úspěšného českého kajakáře Vavřince Hradilka. „Více než strach jsem měl samozřejmě očekávání. Nic podobného jsem nikdy nedělal," vysvětlil Hradílek s tím, že k postavě měl blízko především díky tomu, že je stejně jako jeho hrdina, jehož ztvárňuje, sportovec.

V zásadní roli se objeví také známý český herec Jan Budař. „Myslím, že příběh je výjimečný tím, že popisuje partu horolezců za druhé světové války. Toto téma jsem v českém filmu ještě zpracované neviděl," podotkl v pauze mezi natáčením jednotlivých scén. Kromě něj si ve filmu zahraje také slovenská herečka Vica Kerekes, Miroslav Etzler nebo Ondřej Havelka.

„Snímek vzniká převážně v exteriérech. Kromě Liberce jsme natáčeli například na Šámalově chatě, u Sedmihorek, v Adršpachu a na dalších místech po celé republice, především ve skalních městech," poznamenala na závěr Nádeníková. To už se dechovka opět rozehrála a členové štábu začali vyhánět všechny, kteří na plac nepatří. Další podrobnosti se diváci dozví až z filmu. Ten by měl mít premiéru v českých kinech během příštího května.

Slavná jména

Supervizi nad ním převzal slavný filmař jugoslávského původu Lordan Zafranovič (mj. snímek Okupace ve 26 obrazech vracející se také k hrůzám druhé světové války). V hlavních rolích se objeví neherec kajakář Vavřinec Hradílek a Jan Budař, zahrají si tam ale i Miroslav Etzler či Ondřej Havelka.