Budoucnost nejstaršího libereckého biografu opět obestírá mlha. Bylo už téměř jisté, že prostory dostanou do nájmu mladí architekti ze sdružení Zachraňme kino Varšava, kteří se o objekt řadu měsíců zajímají.

NEJSTARŠÍ BIOGRAF. Liberecké kino Varšava chátrá. Mladí umělci by ho chtěli zachránit a vytvořit z něj kulturní zařízení pro širokou veřejnost.Chtějí z něj vybudovat multikulturní zařízení s kavárnou a zachovat i původní kino. Jejich záměr by měl sloužit široké veřejnosti a intenzivně na něm pracují.

Město na základě dlouhodobé snahy architektů vypsalo výběrové řízení, které vyhrál právě jejich záměr.

Na poslední chvíli se do soutěže přihlásila Společnost přátel Vlasty Buriana, která nabídla nájemné 50 Kč/m2/rok.

„Během tří až čtyř let se z kina stane fungující kulturní zařízení. Bez oprav potřebujeme na roční provoz čtyři sta tisíc korun, které jsme schopni získat z grantů. Když se objekt zrekonstruuje, poníží se náklady na třetinu. Nejdražší je vytápění."

Vlastislav Trubač, Zachraňme kino Varšava

„Rada přesto téměř jednohlasně rozhodla, asi na základě dlouhodobé spolupráce, že Varšavu pronajmou nám za symbolickou korunu za metr čtverečný na rok," popisuje Jiří Žid ze sdružení Zachraňme kino Varšava.

MLADÍ LIBEREČANÉ chtějí z kina Varšava vybudovat multikulturní zařízení s kavárnou a kinem pro širokou veřejnost.Pak ale přišla nečekaná zápletka. Společnost přátel Vlasty Buriana své plány představila v ani ne dvoustránkovém dopise, který sekretářka primátorky zapomněla před jednáním předat.

Ve „ztraceném" dopise nabídli, že opraví objekt za 3, 7 milionu korun. Neuvedli však, kde je vezmou.

Nové výběrové řízení

„Rada města na základě tohoto dopisu zrušila předchozí rozhodnutí objekt pronajmout nám a chce vypsat nové výběrové řízení," vysvětlil Žid.

„Vedení města obdrželo nové informace, které považovalo za nutné sdělit Radě města. To ovšem nemění nic na tom, že záměr pronajmout objekt trvá. Sdružení Zachraňme kino Varšava je pro nás nadále solidním partnerem," nevyloučila opětovné vítězství primátorka Liberce Martina Rosenbergová.

MLADÍ LIBEREČANÉ chtějí z kina Varšava vybudovat multikulturní zařízení s kavárnou a kinem pro širokou veřejnost.Nová situace architektům komplikuje plány. Získali už totiž grant na dramaturgii ve výši 300 tisíc.

„O další granty usilujeme. Několik jsme jich museli stopnout, protože jsme stále v nejistotě," postěžovala si předsedkyně sdružení Zuzana Koňasová.

Liberečtí umělci také několik měsíců připravovali projekt pro Integrovaný plán rozvoje města a jejich návrh získal vysoké hodnocení. Bez podpisu nájemní smlouvy ho ale nemohou realizovat.

„Připravili jsme komplexní projekt, na jehož konci bychom zhodnotili majetek města o sedmnáct milionů korun z evropských fondů," připomněl další člen sdružení Petr Hubáček a dodal, že souhlasí i s ročním nájmem a dokáží si představit provoz Varšavy bez prostředků města.

„Během tří až čtyř let se z kina stane fungující zařízení. Bez oprav potřebujeme na roční provoz čtyři sta tisíc korun. Když se objekt zrekonstruuje, poníží se nálady na třetinu. Nejdražší je vytápění," řekl Vlastislav Trubač za občanské sdružení Zachraňme kino Varšava.

O tom, že jde o úspěšný projekt je přesvědčená i opozice. „Nerozumím této situaci už dlouho. Město už to mohlo dávno podepsat. Jde o umělé odkládání," zhodnotil Josef Šedlbauer ze Změny pro Liberec.

Společnost přátel Vlasty Buriana, které už několik let usiluje o vrácení vzpomínky na významného rodáka do Liberce, tu chce vybudovat muzeum a restauraci, ve které se jeho příznivci budou moci scházet.

NEJSTARŠÍ BIOGRAF. Liberecké kino Varšava chátrá. Mladí umělci by ho chtěli zachránit a vytvořit z něj kulturní zařízení pro širokou veřejnost.„O obdobný projekt jsem usiloval už za minulého vedení magistrátu. Zatím se podařilo pouze umístit bustu krále komiků na libereckou radnici a několik vzpomínkových akcí," připomněl Pavel Holík ze Společnosti přátel Vlasty Buriana.

Mladí nadšenci z Liberce dokonce Holíkovi a jeho společnosti nabídli vzájemnou spolupráci. Tu ale odmítl.

Jenom muzeum?

Celá věc nahrává spekulacím, že jde o víc, než o muzeum. Ty navíc podporuje fakt, že pražskou společnost oslovil s nabídkou spolupráce obchodník s pozemky Lukáš Plechatý.

„Tuto informaci jsem si přečetla v tisku a nepokládám ji za důležitou. Současné vedení Statutárního města Liberec nemá zájem objekt prodat. Navíc by případný prodej muselo schválit zastupitelstvo města," reagovala na dotaz Deníku primátorka.

Další jednání o budoucnosti kina Varšava proběhne v úterý 16. července na Radě města Liberec.