A i když tam promítání ještě celé proběhnout nemohlo, přeci jen nezůstala Varšava úplně mimo. „Promítání soutěžních snímků jsme museli nechat na jiný prostor, ale tady jsme alespoň v sobotu večer pustili jeden film z Olomouce. Pro všechny, kteří mají rádi netradiční atmosféru," vysvětlil za organizátory filmového festivalu Petr Hubáček, který zároveň stojí za iniciativou Zachraňme kino Varšava.

Teď se dělá to, co není vidět

Právě tahle iniciativa dosáhla v předchozích měsících toho, že se kino Varšava probudilo po letech chátrání k životu. V současné době už v něm probíhají rekonstrukční práce. „Momentálně obnovujeme foyer, tedy vstupní prostor. Po dvou letech se totiž podařilo vyjednat prodej pizzerie Maškovka a dům katastrálně rozdělit. Z peněz, které město prodejem získalo, pak část oddělilo a poskytlo nám je na rekonstrukci. Jde o milion a 800 tisíc korun," podotkl Hubáček. Peníze jdou na novou kanalizaci, rozvody vody a elektřiny. „Na to, co není vidět, ale bez čeho se neobejdeme," směje se.

Už v prosinci by ale měli lidé vidět větší hmatatelné výsledky. Právě koncem roku se má totiž ve foyer otevřít kavárna. „Po pravé straně bude dlouhý bar, vlevo stolečky. V místnosti bude i piáno. Přes den bude prostor kavárnou, večer barem," vysvětluje Hubáček. Je si vědom toho, že do otevření čeká jeho i další nadšence hromada práce, než dostane prostor do podoby, jakou měl ve 20. letech minulého století.

Zatímco vstupní prostor viditelně rozkvétá, promítací sál je stále ve stavu staveniště. „Práce tam jdou velmi pomalu, ale nic jsme nevzdali. Letos ale kvůli tomu musíme promítání přesunout do prvního patra, do klubu Barrandoff," uzavřel Hubáček.