Umělci a architekti ze sdružení Zachraňte kino Varšava po několika víkendových úklidech otevřeli dobytý prostor. Na programu pátečního večera bylo promítání, divadlo a hudba.

„Kromě několika krátkých filmů, vztahujících se k budově kina Varšava, návštěvníci shlédli nový český film v režii Roberta Sedláčka Kulka pro Heydricha. Divadelní scénou se stal prostor bývalého baru v prvním patře budovy a za účasti herců z divadla F. X. Kalby diváci shlédli představení Cela," řekl Petr Hubáček, vnuk architekta Hubáčka Karla, za pořadatele.

Filmy a koncert

Další akcí, kterou mladí nadšenci plánují je projekt Živá paměť města Liberec Reichenberg. Ten propojuje osobní příběhy s místy, která se týkají zásadních témat Liberce, jako jsou dějinné události, architektura, dobový život, úspěchy i problémy města.

„Cílem projektu je přispět k širšímu porozumění povaze města Liberce a současně upozornit na možnosti aktivního zapojení do občanského život," vysvětlila Zuzana Koňasová, která připravovala dramaturgii akce.

Projekt nemá sloužit ke zmapování historie města, ale k zaznamenání vzpomínek význačných či zajímavých osobností na konkrétní liberecké památky a místa. Vzpomínky pamětníků mají následně návštěvníkům pomoci poznat povahu města Liberce.

Připraveno je pět snímků s historickou tématikou česko- německých vztahů.

Akci otevře další díl z cyklu Setkání s příběhem, jehož dalším hostem bude pamětník Erwin Šolc, který bude vzpomínat na dětství v Reichenbergu. Pondělní zahajující večer uzavře koncert kapely VONI, projekt kantora Pavla Novotného z katedry němčiny Technické univerzity. Celá událost se koná u příležitosti otevření první audiovizuální trasy právě s názvem Živá paměť města Liberec Reichenberg. Budou následovat ještě tři trasy: Liberec, město múz a hrůz, Plíce Liberce a My Liberec.

„Ostatní trasy otevřeme postupně od prosince 2013 do června 2014," dodal Adam Fogl za projekt Živá paměť.

Živá paměť města Liberec-Reichenberg

Kino Varšava, Liberec, pondělí 23. neděle 29. září

Pondělí 23. září: 18.00 Setkání s příběhem Erwin Šolc

20.00 Adelheid Film ze severomoravského poválečného pohraničí

22.00 Koncert kapely VONI projekt Pavla Novotného

Úterý 24. září: 20.00 Kočár do Vídně. Komorní psychologické drama

o strachu, pomstě a nenávisti.

Čtvrtek 26. září: 20.00 Hra o kámen + beseda. Dokumentární film sleduje absurdní maloměšťácké drama, které propukne v severočeském městečku Nový Bor poté, co radnice odhalí na městském hřbitově pomník osmi zavražděným sudetským Němcům.

Pátek 27. září: 20.00 Marta a já. Film z československého pohraničí třicátých let o manželství mezi Němkou a Židem.

Neděle 29. září: 20.00 …a pátý jezdec je Strach. Začínají první transporty a mezi pražským židovským obyvatelstvem se začíná šířit bezmezná hrůza.