Pro některé české turisty, kteří každý rok vyráželi na trhy do Drážďan, představuje Vratislav dostupnou alternativu. Z českého pohraničí je to necelých 200 kilometrů a z Prahy je Vratislav dostupná autobusem nebo vlakem. Návštěvníci se ale musí připravit na fronty a davy lidí. Do Vratislavi totiž míří za vánoční atmosférou i Poláci z okolních měst a obcí.

„Jezdíme sem poměrně často na výlety nebo za kulturou. Na Vánoce jsme ale ve Wroclavi ještě nebyli, takže jsme letos vytáhli známé a kamarády a vyrazili v adventní neděli do Polska. Musím říct, že město je krásně nazdobené, hlavně po setmění se všechny ulice rozsvítí vánočními světly a ozdobami,“ řekl Deníku Jaroslav Somer Podzimek. Dodal, že překvapením byly davy lidí na náměstí a fronty před restauracemi a bary.

„Nečekali jsme to. V Čechách si podnikatelé stěžují, že k nim nechodí lidé a restaurace jsou prázdné. V Polsku je situace opačná. Před každou hospodou stála fronta lidí, kteří čekali, až se uvolní stůl, aby se mohli najíst. Stejně to vypadalo i před bary. Roušky nikdo neřešil a ani nekontrolovali covidové pasy,“ vysvětlil Podzimek s tím, že všichni, kteří s nim cestovali, byli očkovaní a neměli by problém se tak prokázat platným certifikátem.

Vánoce v Severočeském muzeu v Liberci
Růže z Jericha, betlém či cukroví. V Severočeském muzeu přivítali Vánoce

Podle vyjádření polského ministra zdravotnictví Adama Niedzielského se situace ohledně kontroly bezinfekčnosti změní v celém Polsku od 20. prosince. Zaměstnanci restaurací a dalších zařízení budou covidové certifikáty muset kontrolovat. Mělo by dojít také k omezení počtu lidí v restauracích, divadlech, sportovištích nebo kostelích, kde bude kapacita omezena na 30 procent. Pokud se tak vydáte na trhy do Vratislavi po 20. prosinci, počítejte s omezeními a kontrolou covidových pasů.

„V centru na náměstí bylo narváno, stejně jako v okolních ulicích, kde stojí prodejní stánky. Pokud jste však trochu popošli a vydali se mimo Rynek, tak tam žádné davy nebyly a šlo si opravdu užít vánoční atmosféru. Svařené víno se prodává skoro ve všech podnicích s sebou a v každém druhém stánku prodávají wafle,“ uvedla pro Deník Tereza Neuhauserová.

Dodala, že svařené víno stojí 15 zlotých a wafle od osmi do dvaceti zlotých. „Největší chybou bylo, že jsme si neudělali rezervaci v restauraci, kde jsme se chtěli najíst. Přímo na místě byla fronta asi 15 lidí, takže jsme museli zajít jinam, i tam jsme ale museli čekat na volný stůl,“ doplnila Neuhauserová.

Krampusové v Liberci
Ďáblové ze severu zavítali do Liberce, zpestřili adventní víkend

Jako alternativa k plnému Rynku, což je největší středověké náměstí v Polsku, se pro návštěvníky nabízí návštěva vratislavských ostrovů a přilehlé církevní čtvrti s dominantní katedrálou sv. Jana Křtitele. Budova stojí na Tumském ostrově a současná stavba je v pořadí čtvrtým kostelem na tomto místě. Katedrála je značně okázalá a je známá tím, že má nejvíce vitráží v celém Polsku. Během adventu jsou nazdobené okolní budovy, stromy i parky. Lidí je tu méně a procházka se tak stává příjemnější, protože člověk není smýkán davem. Méně lidí návštěvníky také čeká při průzkumu staré židovské čtvrti, kde se nachází řada nových gastro podniků a lokálních obchodů.

Vánoční trhy na Vratislavském rynku a v okolí Solného náměstí, ulic Świdnicka a Oławska trvají až do 31. prosince, jsou otevřeny každý den od 10 do 21 hodin. Výjimkou, kdy jsou trhy zavřené, je Štědrý den, 25. a 26. prosince a také Silvestr.