„Každý rok si kupuji obyčejný smrček a nehodlám na tom nic měnit. Je to tradice,“ říká u libereckého Intersparu Miroslav Dlouhý. Vánoční stromky sem přivezli až ze Šumavy. Pár let zkoušel i umělý stromek, ale nakonec se vrátil k živému. „Je to úplně něco jiného na pohled. A ta vůně,“ odchází spokojen s téměř dvoumetrovým stromkem.

V posledních dnech začal prodej vánočních stromků. Jen v Liberci u většiny velkých obchodních center, která nabízí kavkazskou jedli, smrk ztepilý a pichlavý a borovici černou či lesní a podobnou nabídku mají i ostatní prodejci.

„Mezi nejprodávanější řezané stromky patří jedle kavkazská a smrk pichlavý, stále oblíbenými jsou i domácí druhy smrku a borovice,“ popisuje přání lidí Miluše Krupková ze společnosti Tesco.

Vlastní stromky prodávají také lesníci. Z různých prořezávek jim totiž zbývají mladé smrčky, které nabízejí lidem. Ti si tak mohou koupit stromek přímo z Jizerských hor. Obchodním centrům se snaží konkurovat především cenou. „Nabízíme jen smrk pichlavý a obyčejný. Pichlavý stojí dvě stě a obyčejný sto dvacet korun,“ vypočítává Ota Kučera z Lesní správy Frýdlant.

Podle ředitele krajské organizace Ludvíka Říčaře je v libereckém okrese několik míst. „Jsou to většinou menší obce, například Raspenava, nebo Bílý Potok. Lidé si nás většinou najdou a jezdí si k nám pro stromek každý rok,“ říká.

V obchodních centrech se dá stromek pořídit v cenovém rozpětí od přibližně tří do pěti set korun, ale například za kavkazskou jedli může zájemce zaplatit až patnáct set korun. Stále oblíbenější jsou podle obchodníků i stromky v květináči. „Zájem o tyto stromečky každoročně roste. Po Vánocích může zůstat ještě dva až tři roky v květináči, pak jej lze přesadit na zahradu,“ vysvětluje Jana Kalašová z Tesca.