V rámci projektu Vánoční stromky do nemocnic si může každé nemocniční lůžkové oddělení, kde se léčí pacienti s koronavirem, objednat vánoční stromek ze státních lesů. „Chceme podpořit zdravotníky i pacienty. Bojují proti zákeřnému nepříteli a my můžeme pomoci třeba tím, že v lesích vybereme a zdarma dovezeme vánoční stromek. Myslím, že je teď důležitý každý projev sounáležitosti a solidarity,“ řekl generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček.

Podle mluvčí podniku Evy Jouklové se nápad setkal s velkým ohlasem. Nemocnice mají možnost objednat si stromy do konce listopadu. „Počítáme s rozvozem několika stovek smrků a borovic z lesních prořezávek v období od 5. do 20. prosince,“ doplnila Jouklová.

Nabídky využila i Krajská nemocnice Liberec. „Vnímáme to jako milé gesto, které potěší pacienty i zdravotníky a pomůže v těchto těžkých časech navodit vánoční atmosféru,“ řekl mluvčí Václav Řičář. S nabídkou věnování vánočního stromku zaměstnancům nemocnice přišel i obchod Bauhaus.

Do jablonecké nemocnice poputuje šest stromů. Jelikož na oddělení intenzivní péče být z hygienických důvodů nesmí, umístí je na balkóny pavilonu intenzivní medicíny. „Personál se už těší, jak si stromky nazdobí. V tomto čase se každá, byť malá radost, počítá,“ zdůraznila mluvčí špitálu Jana Válková.

Iniciativu uvítala i českolipská nemocnice. „V současnosti monitorujeme, v jakém rozsahu by bylo možné tuto milou nabídku Lesů ČR z naší strany využít. Každopádně nás projekt potěšil,“ podotkla mluvčí nemocnice Kateřina Amrichová.

Lesy ČR nezapomínají ani na děti. Nadále běží projekt Vánoční stromy dětem, který cílí na dětské domovy, dětská centra, Klokánky, azylové domy pro rodiče s dětmi a dětské léčebny a ozdravovny.

Vojenské lesy a statky pomohou i letos

Radost opuštěným dětem udělají už popatnácté také Vojenské lesy a statky (VLS). „Stromky pro dětské domovy v kraji mají u nás již letitou tradici, poprvé jsme je dětem dodali v roce 2006. I letos půjde tradičně o stromky, které je třeba v porostech vyřezat v rámci pěstebních zásahů. Kolegové z nich vyberou ty nejhezčí a nejsouměrnější,“ uvedl ředitel VLS v Mimoni Roman Vohradský. Vybírání a řezání stromků proběhne koncem tohoto týdne a rozvoz do dětských domovů a mateřských škol 2. a 3. prosince.

Z darovaných stromů se každoročně radují děti v Dětském domově Frýdlant, na které společně s tetami zavěšují vlastnoručně vyrobené ozdoby. Nechybí ani pečení cukroví, úklid či štědrovečerní večeře. „Vánoce slavíme dříve z důvodu, že některé děti mají možnost strávit je se svými rodiči či příbuznými,“ podotkla ředitelka domova Věra Dunajčíková. Pod stromečky na děti čeká i nadílka. „Většinu dárků věnují lidé, kteří plní vánoční přání našich dětí prostřednictvím sponzorských webů či vánočních stromů ve firmách. Všem patří velký díky za rozzářené oči našich dětí,“ dodala Dunajčíková.

V Dětském domově Dubá – Deštná mají pět rodinných skupin, každá dostane svůj vlastní stromek. Šestý strom je větší a slouží jako ten hlavní. „Každá rodinka si ten svůj ozdobí samostatně. Společný stromek, ke kterému se děti scházejí na štědrovečerní nadělování, zdobí velké děti, aby ty menší měly opravdové vánoční překvapení,“ řekla vedoucí vychovatelka Lenka Dvořáková. Letos kvůli epidemiologické situaci nemohou uspořádat velkou vánoční besídku, kterou pokaždé završilo vystoupení slavné osobnosti. V minulosti to byl například Michal David, zpěvačka Debbie či skupina Chinaski.

Borovičky poputují celkem do pěti mateřských škol, dvou základních škol a osmi dětských domovů. V Dětském centru Liberec putují každoročně darované stromky na jednotlivé rodinné buňky, kde je nazdobí děti společně s tetami. „Ceníme si, že Vojenské lesy a statky pokračují i v letošním roce v tomto milém zvyku,“ dodala ředitelka centra Jindřiška Korečková. 

Prosinec se v centru nese v adventním duchu, 5. prosince dorazí Mikuláš s čertem. Tety s dětmi zdobí adventní věnce, vyrábějí vánoční přání a ozdoby, pečou vánoční perníčky a další cukroví, poslouchají vánoční koledy. „Na Vánoce se už teď všechny děti moc těší a většina z nich již napsala i svá přání pro Ježíška. My dospělí v dětském centru se snažíme jejich tajná přání a očekávání splnit. Díky vydatné pomoci sponzorů, mezi které patří i Vojenské lesy a statky, se nám to, myslím, daří. Všem proto patří velké poděkování,“ vzkázala Korečková. Iniciativu VLS vítají také v Dětském domově Semily, kde darovaný stromek stojí v jídelně. 

Tradice vánočních stromků je Česku i ve světě poměrně mladá – pochází z přelomu 19. a 20. století. K jejímu masovému šíření v tuzemsku i Evropě přispěl příchod moderního trvale udržitelného lesnického hospodaření, kdy vánoční dodávky stromků vlastníkům lesů umožňovaly využít „odpad“ z výchovných zásahů.