Čtyřiadvacet metrů vysoký jehličnan roste na tamním náměstí už od roku 1948. Teď jej ale napadl kůrovec. „Zjistili jsme to při zdobení loni v prosinci, strom postupně usychá,“ popsal starosta města Miroslav Kratochvíl. Město proto požádalo o odborné posouzení smrku Agenturu ochrany přírody a krajiny. Její verdikt byl neúprosný.

V libereckém bazénu se uskutečnilo symbolické přeplavání kanálu La Manche. Akci pro seniory uspořádalo komunitní středisko Kontakt Liberec ve spolupráci s Nadací Charty 77 a projektem Sen Sen.
FOTO: Kanál La Manche pokořen. Senioři uplavali 37 kilometrů

„Smrk vlivem oslabení poměrně rychle zcela uschne a podkorní hmyz, který dokončí svůj vývoj, vylétne a napadne další stromy v okolí. Doporučujeme v této situaci provést opatření na zabránění vývoje larev do stadia brouka, to znamená dřevinu pokácet a po pokácení provést mechanické opatření odkornění,“ uvedla v posudku agentura.

Město teď čeká na povolení k tomu, aby strom mohlo pokácet. Chce to provést v nejbližší době. Už od příštích Vánoc tak bude na náměstí dovážen každý rok nový strom, podobně jako to znají lidé například z Liberce nebo Prahy. Na náměstí je místo pro usazování stromu vytvořené už z minulosti. 

Defibrilátory budou pomáhat i v Jizerských horách
Defibrilátory budou pomáhat i v Jizerských horách