Zájem o aukci byl velký, dorazilo několik desítek lidí, kteří se s nadšením vrhli do boje o cenné obrázky. Atmosféra vládla přátelská, voněla po perníčcích a byla vesele uvolněná i díky nadšení a vtipům Pavla Vursty, který dražby už léta vede.

„Aukci pořádáme dvakrát do roka podle toho, jestli se nám povede nashromáždit dost pohlednic. Další bude, doufejme, v červnu, ale víc vám toho už neřeknu, protože nemůžu mluvit,“ shrnul po téměř tříhodinovém vyvolávání, lákání na unikátní kousky milými historkami a pošťuchování zájemců dražebník Vursta.

Hrad Grabštejn se zahalil do vánočního hávu, vrátilo se adventní tržiště
Hrad Grabštejn se zahalil do vánočního hávu, vrátilo se adventní tržiště

A zábavou je pohlednicová dražba i pro pozorovatele. Nejenom, že má možnost prohlédnout si unikátní snímky z širokého okolí, ale bitvy o některé kousky jsou doslova adrenalinovou záležitostí. Například při této aukci se několik pohlednic prodalo za více než dva tisíce korun, třeba pohlednice zachycující hospodu v Harcově, povodeň z roku 1857, ale i třeba původní domy na Malé Moskevské zachycené v roce 1898.

Nejvyšší prodej se nakonec vyšplhal na neuvěřitelných 4850 korun za záběr hospůdky U Velryby, která stála naproti křížovému kostelu. Pohlednice byla vydána v roce 1910.

O liberecká zákoutí byl tradičně největší zájem a kupující měli z čeho vybírat: Kavárna Nisa z roku 1941, Pražská ulice s bývalou obecní studnou z roku 1910, liberecké „Benátky“ od bývalé barevny z roku 1915 či pohlednice zachycující Výšinu, když ještě nebyla kolem zalesněná. Ale nechyběli zde ani sběratelé soustředící se na konkrétní oblasti, kteří přijíždějí pravidelně z Jablonce nad Nisou, či zájemci sbírající výhradně pohlednice z obcí nebo Jizerských hor. Snímky Paličníku (1930), stavby domu pod Poledními kameny (1900) či pohledy rozhleden Královky, Štěpánky, Slovanky, Smrku či Bramberku datované v rozmezí let 1920 - 1940 našly kupce rychlostí blesku.

Liberecké hospody do konce c. k. monarchie. Jiří Bock.
Fenomén hospod je blízký všem společenským vrstvám, říká liberecký badatel

Mezi účastníky nechyběl tradičně ani emeritní ředitel liberecké strojní průmyslové školy Josef Šorm. Ten si nenechá ujít žádnou z aukcí, aby si mohl rozšířit svou sbírku pohlednic školy, kterou léta řídil. „Tentokrát jsem získal asi jen tři kousky, i když jich nabízeli víc. Ale já už je mám a některé i víckrát,“ popsal Šorm.

Na aukci dorazila i paní Jana z Liberce, která nakupovala historické pohlednice pro syna žijícího v Kanadě. „Předem mu pošlu katalog a při prohlídce mu nafotím, o co by měl zájem, a pošlu obrázky přes WhatsApp. Pak se online domlouváme, na co přihazovat,“ popsala paní Jana s tím, že v Kanadě jsou v době konání aukce v Liberci dvě hodiny ráno, a tak kvůli tomu syn dost ponocuje. „Pohlednice mu pak dám, až přijede domů na svátky,“ dodala veselá žena.

Dražba se i tentokrát vydařila. Zájemci vybírali z 311 historických pohlednic, lahůdkou bylo devět unikátních archivních pohlednic Liberce z roku 1910 a závěr tradičně patřil regionálním zajímavostem.