„Aktuálně jich máme vystavených přes 1 300, což je o dvě stě více než loni, a dalších 300 čeká na vyřezání. Sbírka se stále rozšiřuje,“ řekla Deníku vášnivá sběratelka Alena Kabátníková, která má k této tradici blízko už od dětství. Betlémy jí připomínají pravou podstatu Vánoc, jak je prožívala jako dítě, kdy spolu s rodiči bydlela v činžovním domě. „Tatínek na konci stolu od kuchyňské linky vyřezával z překližky figurky na podlepení a maminka na druhém konci pekla cukroví. Vedle překližky byly plechy s cukrovím a vůně, která se linula z trouby, navodila překrásnou předvánoční atmosféru. Nezáleželo ani na tom, zda bude pokoj plný dárků a hraček,“ zavzpomínala.
Tradici stavění betlémů založil v roce 1223 František z Assisi, na letošní rok tak připadá 800. výročí této tradici. Největším lákadlem je tak betlém Františka z Assisi, který vydali italští betlémáři. Sbírku nově doplnil betlém sestavený z bylinkových omalovánek Vítězslavy Klimtové či z perníku. Nechybí ani skleněný, dřevěný či keramický.
Ve většině případů nyní figurky vyřezává právě Alenin otec, některé betlémy dostali darem či si je nechali namalovat. „Letos jsme obeslali emailem infocentra a školy kvůli výročí a chodí k nám děti na exkurze. Drobotina je nadšená, zvláště se jim líbí panenky od výrobce Gumotex, které přibližují celoroční tradice v českých zemích,“ podotkla Kabátníková.
Otevírací doba
9. 12. - 11. 12., 9-18
16. 12. - 20. 12., 9-18
21. 12., 8-12
22. 12. - 23. 12., 9-18
24. 12. - 26. 12., 8-12
27. 12. - 30. 12., 9-18
31. 12., 8-12
Většina návštěvníků si sbírku chce prohlédnout sama a potom mají doplňující otázky, které jim rádi zodpovědí. Někteří hledají betlém, který si pamatují od svých babiček, a většinou se nám to podaří. Jak majitelka sbírky zdůraznila, hrozně ji baví, když může lidem navodit vánoční atmosféru. „Jsem ráda, že si mohou užít hezké chvilky. Dostanou čaj či kávu s domácím perníčkem a vychutnají si kouzlo Vánoc,“ svěřila se vášnivá sběratelka.
Nejdelší vystavený kousek měří 3,74 metru a jedná se o Valašský betlém z Frenštátu pod Radhoštěm z roku 1933 od autora Jana Bačáka. Některé zaujmou svými pohádkovými motivy hlavně dětské návštěvníky, pro které si manželé připravili i dětský koutek. Zastoupení ve sbírce mají i různé země, jako je Německo, Maďarsko, Chorvatsko, Polsko, Slovensko, Slovinsko, Nizozemí, Španělsko, Portugalsko, Francie, Rakousko, Řecko, Itálie, Amerika a Anglie. „Plánujeme ve sbírce pokračovat, má to své kouzlo. Dává nám to smysl,“ uzavřela vyprávění Alena Kabátníková.