„Služba běží nepřetržitě pro všechny policisty. Volno mají jenom zaměstnanci, kteří pracují v kanceláři. Všechny případy řešíme stejně jako během celého roku," řekla mluvčí krajských policistů Vladimíra Šrýtrová a dodala, že jiná je pouze atmosféra. „Přinese se cukroví a dáme si kávu, tím to, ale končí. Většinou se ale Vánoce dají ještě zachránit. Ti, kteří mají denní dvanáctku, si dají štědrovečerní večeři o něco později a ti, kteří jdou na noční, zase musí povečeřet o něco dříve," řekla Šrýtrová.

Vánoce jsou klidnější, ale…

V loňském roce přijali policisté na lince 158 během Štědrého dne na 150 telefonátů, o týden později na Silvestra, to bylo už skoro dvakrát tolik. „Nejvíce se jednalo o fyzická napadání, hádky v rodinách a rušení nočního klidu, lidé oznamovali také dopravní nehody nebo sdělovali informace ke špatné sjízdnosti silnic. Přijímali jsme také oznámení o krádežích či okradení nebo o pohřešování někoho blízkého. Vesměs se jednalo o obavu, že někdo nedorazil v danou dobu tam, kam měl. Vše se většinou do hodiny vyřešilo a vysvětlilo, klasické pátrací akce jsme po nikom vyhlašovat nemuseli," zhodnotila loňské Vánoce Maralíková.

Podle policistky ale není nouze během vánočních svátků ani o kuriózní případy. „Například mě a mé kolegy pobavil volající s dosti netradičním vánočním přáním. Vše bereme od počátku vážně, ale po ověření situace se nám samozřejmě ulevilo," směje se Barbora Maralíková. Naráží na volajícího, který chtěl policistům poděkovat za jejich práci.

Chtěl jsem vám jenom poděkovat

„Slyšel jsem, že se vám nelíbí ty nápisy Pomáhat a chránit, které máte na služebních autech, tak jsem je klukům, kteří zaparkovali před stanicí, nožem seškrábal a není to skoro vidět. Tak děkuju a na shledanou," sdělil policistům ve službě na lince 158 neznámý volající. Nakonec se naštěstí ukázalo, že šlo pouze o štědrovečerní vtip a žádné z policejních aut nebylo poškozeno.

Pravděpodobně nejkurióznější případ se stal vloni na Silvestra. „Kolem půl čtvrté odpoledne jsme prostřednictvím krajské záchranky přijali oznámení o třech topících se osobách v přehradě. Po příjezdu hlídky na místo jsme zjistili, že se jedná o potápěče na silvestrovském ponoru," popsala vtipnou situaci Barbora Maralíková.

Stromečky a klid na lůžku, ale i břímě samoty

Vánoční svátky nejsou dnem klidu ani pro lékaře. Nemoc si nevybírá a kromě úrazové ambulance a traumacentra jsou v provozu i běžná oddělení. „Není to nic neobvyklého. Ruší se jen plánované operace, ale jinak je provoz běžný," popisuje chirurg Zdeněk Rambousek z Krajské nemocnice v Liberci. Běžný pracovní ruch panuje o Štědrém dnu i na záchrance. Podle Petra Matějíčky z ZZS LK je ale o Vánocích i v celém adventu patrný nárůst výjezdu k lidem, na které tíživě dolehne samota, což se promítne i do zhoršeného zdravotního stavu.