Štědrý den je většinou pro záchranáře běžným pracovním dnem.

„Tento den je pro nás prakticky stejný jako kterýkoliv jiný. Dokonce máme i stejný počet pracovníků. O Štědrém dnu také mnohdy suplujeme pohotovost, kdy jezdíme za pacienty například kvůli chybě ve stravování, za kardiaky či žlučníkáři," řekl ředitel Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Stanislav Mackovík.

Horší chvíle zažívají záchranáři o novoročních oslavách. „Pro nás je pracovně vytíženější Silvestr. Posilujeme tým o více zdravotníků a dispečerů. A to z důvodu, že je hodně výjezdů po půlnoci najednou. Tak abychom je stihli pokrýt s běžnými výjezdy," dodal Mackovík.

Na Štědrý den jsou v práci také hasiči, i když klasické svíčky na stromečku nahradily žárovky, výjezdů se několik najde. Mimo dění nezůstávají ani dobrovolní hasiči. „Na Štědrý den budeme normálně doma s rodinou s tím, že nás můžou kdykoli pomocí mobilu odvolat," řekl dobrovolný hasič Martin Stahoň.

Běžný pracovní den budou mít i sestřičky a ošetřovatelé v nemocnicích. „Je to takový klasický den v práci, všechno je stejné. Možná jen ta výzdoba to trochu ozvláštní. Ovšem pacienti, kteří zůstávají přes svátky v nemocnici, jsou většinou na tom špatně psychicky a prožívají to velmi těžce," říká zdravotní sestra Petra Duchová.

Štědrovečerní procházku do kostela na půlnoční či jen vysedávání v teple rodinného kruhu si už dlouho neužila majitelka restaurace. „ Od té doby, kdy jsem začala podnikat, což je asi deset let, jsem nezažila klasický Štědrý den. Sice vše probíhá asi jako všude jinde, jen s tím rozdílem, že v devět večer musím otevřít hospodu. Už v listopadu si chodí zákazníci rezervovat stoly i třeba pro dvacet lidí. Prostě chtějí být s přáteli a pobavit se. Otevřeno máme tak do dvou do rána," popsala Renata Žáčková.

Službu o Vánocích mají také strážníci. „O vánočních svátcích máme sice zeštíhlené stavy policistů, ale je to v důsledku toho, že z několikaletého pozorování jsme zjistili, že během Vánoc máme mnohem méně oznámení," řekla mluvčí libereckých strážníků Daniela Bušková.