V rodině studentky gymnázia Hany Le–Thu se scházejí hosté, vznáší se vůně vonných tyčinek a stejně jako v českých rodinách i tady se už z kuchyně line vůně ryby. Je Štědrý večer.

Přestože Vánoce pro příslušníky vietnamské komunity pochopitelně nejsou svátkem v náboženském smyslu, i tady se slaví. A stejně jako u většiny českých rodin jsou spíš symbolem rodinných setkání.

„Každý rok se u nás sejdou všichni příbuzní. Celkem tři čtyři rodiny. Připravíme večeři, u ní pak sedíme čtyři, pět hodin a povídáme si. Pak jdeme spát,“ líčí Vánoce ve své rodině Hanka. „Kdo si chce dát dárek, dá si ho. Není to ale běžný zvyk. Hlavní je setkání. Někdo dárky dává, ale spíš dětem,“ dodává.

Hlavní menu představuje ryba. „Je to kapr jako u vás, smažíme ho a pak podáváme se speciální rybí omáčkou, ale recept dohromady asi nedám,“ směje se studentka.

Stejně jako u nás, patří i k vietnamské podobě Vánoc tradice a rituály. „Jídlo se uvaří a pak se položí na domácí oltář. Zapálí se vonné tyčinky a čeká se, až jídlo vychladne. Je to určitý symbol požehnání. Aby se dařilo v práci a rodině a aby nás nepotkalo nic zlého,“ vysvětluje Hana Le – Thu. Nový rok (vietnamsky – noen) se ve Vietnamu slaví podle tradic na přelomu ledna a února. „Je to svátek pohyblivý, a tak vychází přibližně na tuto dobu,“ vysvětluje Hana. Opět se slaví většinou v rodině.

Očima cestovatelky

Vánoce a příchod Nového roku je v mnoha kulturách hodně podobný. Například v ulicích Ho Či Minova Města (dříve Saigonu), stejně jako všude jinde na světě můžete potkat nazdobené stromky, sněhuláky, … „Hanoj a Saigon, to je pomalu jako města ve dvou různých zemích. Už v říjnu se mne místní ptali, kam pojedeme o Vánocích. Prý bude Saigon po večerech neuvěřitelně ucpaný, všude budou pobíhat Santové, o parkování v centru ani nemluvě…

Už v listopadu mě před obchodem překvapila veliká načinčaná jedle a uvnitř hned u vstupu tančící Santa Clausové ve třech velikostech. Dále pak vánoční stromky a regály s ozdobami. Stejnými, jako v našich Makrech, jen za trošku nižší ceny,“ popsala autentické zážitky z vánočního Vietnamu přispěvatelka serveru klubhanoi.cz

Co ještě patří k oslavám

- rýže obalená v palmových listech, vepřové maso, kuře, jasmínová rýže
- setkání rodin
- návštěva svatyní
- piknik
- jarmark
- akrobati
- ohňostroj od půlnoci do rána

Zdroj: klubhanoi.cz, stránky všech přátel Vietnamu