Zničená fontána

„Jsem z toho úplně zničená,“ řekla při pohledu na prázdný podstavec Alice Chaloupková, dcera údolského patriota Martina Chaloupky, který z obce díky svým nápadům udělal jeden z turistických magnetů. Zatímco při předchozím útoku, ani ne dva měsíce po odhalení sochy od Aleše Johna, kdy došlo „pouze“ k ulomení nohy čůrajícího psíka, tentokrát je fontána zničena zcela. K incidentu přitom došlo za bílého dne. „Muselo se to stát někdy navečer. Když jsem odcházela z muzea (slavné muzeum betlémů, pozn. redakce), byl voříšek ještě v pořádku. V půl sedmé mi volali, co se stalo,“ říká Alice Chaloupková a nevěřícně ukazuje kamennou packu. Jediné, co z unikátní fontány zbylo. Torzo Voříška je teď uloženo v bývalé trafostanici, kterou její otec, Martin Chaloupka, přetvořil před lety na originální orloj. „Tam musí počkat, než dám dohromady peníze na opravu,“ smutně konstatuje mladá žena. Plakát stejného znění teď visí na místě bývalé kašny.

Kamenný psík má uražené všechny tři nohy, na nichž stál. Viset zůstal na trubce, kudy do psí fontánky prýštila voda. Pak se ulomil i ocas.

Odměna za pachatele

Alice Chaloupková vyhlásila na dopadení vandala či vandalů odměnu 10 tisíc korun. „Kdo spatřil 7. srpna v podvečer u parkoviště něco podezřelého, ať to nahlásí na číslo 158,“ prosí Chaloupková. Vandalství totiž vyšetřuje policie.

Na parkovišti je sice kamerový systém, k místu se psí fontánou už ale záběry nedosahují. „Je klidně možné, že šlo o neúmyslné vandalství. Třeba někdo na voříška posadil děti, chtěl si je vyfotit a socha nevydržela váhu. Pak se bál přiznat a raději ujel,“ domnívá se Chaloupková. „Je to hrozné, kroutí nad zničenou památkou hlavou turisté. Nedávno kostel v Třinci, teď zase zničí sochu,“ říká nevěřícně jedna z žen.

Čůrající voříšek

Sochu čůrajícího voříška vymyslel a nechal instalovat v Kryštofově Údolí Martin Chaloupka v říjnu roku 2014. Už v prosinci, kdy se sem lidé sjíždějí na nasvícení Jírova betlému, někdo ulomil nohu. „Oprava stála 25 tisíc,“ povzdechla si Alice Chaloupková, která teď sbírá peníze na sochu patrona obce, svatého Kryštofa. Hned po zveřejnění zprávy na sociálních sítích se už ale začali ozývat lidé s nabídkou finanční pomoci. „Ta podpora mi hrozně pomáhá, vždyť to tady přece děláme pro lidi,“ říká dcera Martina Chaloupky. „Ještě, že to táta neviděl,“ dodává.

Martin Chaloupka zemřel v roce 2015. Čůrající voříšek, o kterém se svérázným humorem tvrdil, že z Kryštofova Údolí udělá hlavní vesnici Evropské unie, byla jeho posledním darem milované obci.