21. srpen 1968. Devět mrtvých, pětačtyřicet zraněných. Očitým svědkem zbytečného masakru v libereckých ulicích a náměstí, kde sovětské tanky rozbořily podloubí a to zasypalo několik lidí, byl i bývalý prezident Václav Havel s manželkou Olgou. Ve městě pod Ještědem tehdy pobýval i herec Jan Tříska. Společně tenkrát začali organizovat odpor vůči okupaci.

„Působili jsme v tehdejším rozhlase psali jsme komentáře, vystupovali jsme v televizním studiu narychlo zřízeném, já psal dokonce proslovy předsedovi národního výboru a obsáhlé prohlášení k obyvatelstvu. Ten týden pro mne znamenal zážitek, na který asi těžko zapomenu. Viděl jsem, jak sovětské tanky na náměstí rozbořily podloubí, které zasypalo několik lidí; viděl jsem, jak se pomátl velitel tanku a zběsile začal střílet do davu,“ vzpomínal po letech Václav Havel.

Atmosféra na libereckém náměstí Bojovníků za mír (dne Dr. E. Beneše) v srpnu 1968. Libereckou radnici ozdobil portrét prezidenta Ludvíka Svobody s černou fanglí (snímek dosud nepublikován).
Srpen 1968. Z Liberce mluvil Havel i Tříska