„Ve středu jsme použili poslední zásoby očkovací látky proti žloutence typu A. Počítáme, že tak do čtrnácti dnů by nás dodavatel měl znovu zásobit,“ zodpověděla dotaz zdravotní sestra z ústavu. Podle jejích informací však mají stále k dispozici kombinovanou vakcínu, proti typu A a B dohromady.

Jedna dávka však vyjde na přibližně patnáct set korun a jsou potřeba aplikovat tři dávky. Samotná vakcína proti typu A stojí kolem jedenácti set korun a píchají se dvě dávky.

Záporné odpovědi na vakcínu proti typu A se redaktoři Deníku dočkali i v libereckých lékárnách U Pekáren, U Raka, Globus, U Orla a v Jizerské a chrastavské lékárně.

Na Liberecku se od minulého týdne, kdy krajská nemocnice hlásila počet nakažených žloutenkou 8, stav nezhoršil. Podle hlavního hygienika České republiky Michaela Víta od minulého týdne přibyl pouze jeden nakažený infekční žloutenkou typu A. „Aktuální data však budeme mít k dispozici v pondělí dopoledne,“ upřesnil Michael Vít.

Podle jeho informací má ministerstvo zdravotnictví v zásobě dostatek vakcín, které by byly použity v případě vypuknutí epidemie. „U nás ve skladě máme připravené vakcíny, které můžeme použít na základě nutné potřeby. Co se týká zásobování lékáren, od dodavatelů mám informaci, že do 14 dnů by mělo být na trhu dostatečné množství vakcíny pro ty, kdo se očkovat chtějí nechat,“ uklidnil Michael Vít.