V předvolebním seriálu Deníku vám představujeme hlavní kandidáty na hejtmana Libereckého kraje.

Lidie Vajnerová žije v Liberci už od roku 1981, kdy nastoupila jako aspirant na zdejší Vysokou školu strojní a textilní. Řadu let pak bydlela v Dlouhém Mostě, ale před třemi lety se přestěhovala na Králův Háj. Kam její paměť sahá, vlastní její rodina chalupu v Háji u Habartic a jako dítě tam trávila každé prázdniny. V Liberci vychovala své tři syny a dodnes se zde stará o dvaaosmdesátiletou maminku.

PĚSTUJE VINNOU RÉVU

Pokud má chvilku volna, ráda si vyjede na kole a v zimě na lyžích. Když počasí nedovolí venkovní pohyb, cvičí pilates. Nejprve trochu z recese, ale nyní již vážně se pustila do pěstování vinné révy. Odjakživa měla vztah ke kultuře, zajímá se především o výtvarné umění. Ráda a často navštěvuje Oblastní galerii v Liberci, kterou považuje tak trochu za „její dítě" během svého působení v radě kraje se totiž podle vlastních slov: „nejen zasadila za její vznik, ale projekt dotáhla až téměř do konce. Samotné přestřižení pásky už ale vyšlo na novou krajskou vládu."

K jejím nejoblíbenějším místům v kraji patří Český ráj, má ráda Trosky, Valdštejn i procházky mezi skalami. Velmi ráda má i Frýdlantsko, odkud pochází její rodina a k němuž má tedy vztah vštípený předky. Jizerky považuje Lidie Vajnerová za nejlepší evropské hory pro milovníky běžek. „Žádná příliš prudká stoupání ani sjezdy, upravené tratě a krásná příroda. Ještěd a jeho siluetu mám pak ve svém srdci jako každý správný Liberečák. Za dosud neobjevený skvost považuje Ralsko, a to kvůli úžasné krajině s obrovským potenciálem pro cestovní ruch. Občas žertem říkám, že mi Ralsko připomíná Jižní Afriku," vysvětluje Vajnerová.

Krajské volby 2016 Liberecký kraj.Na Libereckém kraji má nejraději jeho rozmanitost. „Máme tu hory, lesy, památky, jezera… to vše na pár desítkách kilometrů. Trochu lituji, že si toho ne vždycky dokážeme vážit, a že nám občas musejí přespolní připomenout, jak tu máme krásně," dodává Vajnerová.

Původním povoláním je Lidie Vajnerová makromolekulární chemik. Po vysoké škole nastoupila vědeckou a pedagogickou kariéru, avšak rodinná situace a politické potíže ji ze světa vědy „vyprovodily" a sametovou revoluci prožila jako kontrolorka ČOI. Po změně režimu se s manželem pustila do podnikání a od nového tisíciletí se angažuje v projektech zábavného poznání a vzdělání iQPARK a později iQLANDIA.

K politice se dostala tak jako řada jiných lidí. Rozhodla se, že nestačí jenom nadávat a kritizovat, ale že se pokusí se situací zde u nás aktivně něco udělat. Jako nestraník vedla kandidátku dnes už neexistující strany SOS a volební výsledek ji v roce 2008 vynesl do pozice statutární náměstkyně hejtmana Libereckého kraje. Její portfolio zahrnovalo cestovní ruch, kulturu a památky a dodnes je na odvedenou práci hrdá. Její profesní kariéru stejně jako politickou pošpinily dvě soudní kauzy. V první byla předmětem hra konkurzní mafie, která vyhlásila insolvenci na Golf Ještěd, který Vajnerová s manželem později koupili. Druhá kauza se týkala stíhání kvůli nezákonnému pobíraní odměn v dozorčích radách krajských společnostech, kdy soud Vajnerovou spolu s ostatními radními zprostil obžaloby.

ROZHOVOR: S Peltou na fotbal nelétám a nehraju na žádné kliky

Co je podle vás největší problém Libereckého kraje?

Největší problémy kraje řadím dle jejich důležitosti takto: v čele jsou zdravotnictví a doprava, následuje bezpečnost. Jako odbornici na problematiku cestovního ruchu mě trápí i jeho nerovnoměrné rozprostření po kraji.

U zdravotnictví a dopravy a bezpečnosti neexistuje žádná koncepce, takže se to řídí tak nějak samo nebo zvykově. To se mi vůbec nelíbí. Nejprve tedy musíme tuto koncepci vytvořit, přizvat ke spolupráci odborníky a veřejnost a pak začít s realizací.

Jak byste ho řešila?

Končící krajská vláda sice před pár dny představila jakýsi dokument, který pojmenovává páteřní nemocnice a předpokládá vznik Aliance nemocnic, ale podle mého se ztratily čtyři roky, během nichž to dávno mohlo a mělo být zpracováno. Koncepce je jenom řada výčtů, namnoze citace různých zákonů. Není jasné, jestli se podle toho opravdu dá zdravotnictví dlouhodobě řídit anebo zda vznikl pouze „papír pro papír". Co potřebujeme, je stabilizace lékařů a zdravotního personálu s využitím morálního i finančního ohodnocení. Musíme vytvořit podmínky pro osobní růst a osobní spokojenost zdravotníků. A pro nové si musíme umět dosáhnout až do škol, klidně i za pomoci krajských stipendií.

Jaké jsou priority vašeho programu, čím chcete nalákat voliče?

Základním bodem našeho programu je zřízení Krajpointů nejprve v okresních městech a následně i v menších obcích, aby byla krajská agenda k občanům blíže. Ne občan za úředníkem, ale úředník za občanem by se měl vydat. Na Krajpointech by si lidé měli vyřizovat jak dotace (například kotlíkové), tak třeba péči o své seniory. Vše na jednom místě, snadno a přehledně. V oblasti péče o seniory je 70 % činností v rukou různých krajských zařízení ale občas je velmi obtížené zjistit, co vlastně mohou tyto složky pro „mého" seniora udělat. A pokud něco potřebujeme od složek jiných (magistrátních, soukromých), pak shánění informací často připomíná pohádku o kohoutkovi a slepičce. Zcela zbytečně! Ty informace už někde jsou, stačí je najít, setřídit a občas ověřit.

Proč byste měla být hejtmankou?

Umím věci řešit, ráda pracuji v týmu, mám respekt ke svým kolegům. Zároveň mám pocit, že požívám respektu i od lidí, kteří se mnou spolupracují. Jsem zvyklá hospodařit s časem i penězi. Orientuji se podle výsledků buď jsou, nebo nejsou. Řeči nemají cenu.

Mám dost energie na práci pro náš kraj a nic mi nepřekáží v tom, abych se do toho dala druhý den po volbách. Děti už mám velké a mé firmy mají schopné manažery, takže se beze mě klidně obejdou. Jsem zabezpečená a mám takovou životní filozofii, že nechci odcházet po nějakém skandálu. Nehraju na žádné kliky a s Peltou na fotbal taky nelétám (smích).

Členové naší kandidátky jsou vzdělaní odborníci z praxe. Mají bohaté zkušenosti z reálného života, takže jsou připraveni řešit aktuální problémy ale i dívat se na věci systémově.

S kým byste byla ochotná utvořit koalici? S kým rozhodně nepočítáte v povolebním vyjednávání?

Nebudu používat klišé, že koalice se dělají až po volbách. Má odpověď je, že koalici můžeme uzavřít s tím, kdo nám umožní realizovat naše programové vize a kdo do vedení kraje postaví takové lidi, kterých si můžeme vážit a se kterými se dá spolupracovat.