Díky vzpomínkám a drobným i větším artefaktům stále zůstává v myslích nejen Liberečanů Obchodní dům Ještěd architekta Karla Hubáčka. Architektonicky zajímavá stavba zářivě oranžové barvy, připomínající včelí úl, byla po téměř deseti letech výstavby otevřena v červenci 1979 a neslavně skončila, i přes protesty Liberečanů, zbouráním v roce 2009. Každý, kdo má památku na OD Ještěd, ať už jako fotografii či v konkrétní věci, si ji střeží jako velkou vzácnost. A platí to i o Severočeském muzeu v Liberci, které rovněž typické artefakty, odkazující na legendární obchoďák, schraňuje ve svých sbírkách. Ty se teď rozrostly o vajíčko. A ne vejce ledajaké, ale v průměru velké asi 70 centimetrů.

„Někdy na počátku 70. let 20. století se ve východočeské Libáni, pobočce libereckého podniku Plastimat, rozhodli podle západních vzorů vyrábět jednoduchou telefonní budku z laminátu, která by se dala snadno pověsit na zeď nebo na stojan. Dobovým hitem byly ladné aerodynamické tvary, takže budka, či lépe odborným termínem telefonní hovorna, dostala nadčasové organicky vejčité tvary, které sice nebyly úplně snadné na výrobu, ale telefonujícímu poskytly dostatek potřebného soukromí,“ přibližuje ono vejce Jiří Křížek, ředitel muzea.

Osazování telefonních budek probíhalo většinou bez přílišných estetických kritérií, ale ve spojení s moderní architekturou mohla telefonní vajíčka vypadat velmi dobře. Liberec toho byl zářným příkladem. „V severočeské metropoli se s nimi mohli obyvatelé a návštěvníci potkat ve vestibulu městského bazénu, v průchodu obchodního domu Ještěd nebo třeba na recepci stejnojmenného horského hotelu,“ vyjmenoval Křížek.

Jedno zachráněné vejce, které je technickou památkou, získali nyní do muzea, kam jej dopravili. „Telefonní vejce z Plastimatu mělo na ulici krušný život, jak můžeme usuzovat podle jeho zchátralého zjevu. Čeká ho odstraňování různých stop stáří, je poškrábané i pokreslené a utrpěného vandalismu. Odborné restaurování plastů je celosvětově úplně v plenkách, tak jsme sami zvědaví, jestli se z vejce pod rukama muzejních konzervátorů opět vylíhne obnovená telefonní budka,“ dodává Křížek.

Veřejné telefonní stanice už jsou dnes téměř minulostí. Ke starším dřevěným a kovovým telefonním budkám na ulicích a náměstích postupně přibyl během 70. a 80. let minulého století nový typ technického mobiliáře, který ovšem během posledních dvou let tryskem zmizel, protože byly v České republice zrušeny všechny veřejné telefonní stanice a automaty.