Kdesi daleko ve vesmíru, na planetě Písečnice, za ospalým městečkem Zaprášená Lhota ležel ve vysoké suché trávě asi jedenáctiletý kluk. Vychutnával si poslední okamžiky svého snu, takového toho správného snu, ve kterém člověk létá, a neměl ponětí, že dnes začnou události, které převrátí jeho život naruby. Takto začíná kniha Václava Dvořáka Písečníci a bludný asteroid, která se na pultech knihkupectví objevila v říjnu loňského roku a nedávno bodovala v soutěži Kniha roku Libereckého kraje v kategorii Literatura pro děti a mládež. „Knihu představuji jako vesmírné dobrodružství pro děti, mládež a rodiče. Řada rodičů se mi svěřila, že to čtou po nocích napřed a oceňují, že se jedná o milý a nikoliv triviální a dětinský příběh,“ svěřil se Václav Dvořák.

Představovalo pro vás vítězství v anketě Libereckého kraje takové nakopnutí?

Cením si vítězství v dané kategorii. Jedná se o první literární ocenění. Byl bych rád, kdyby se to odrazilo na tom, že se o knize dozví co nejvíce lidí. V dnešní době nechodí lidé koukat do knihkupectví, co by si odnesli za knihu, ale jdou pro konkrétní titul. Propagace je zásadní a bez ní se autor neprosadí.

Jak hodnotíte snahu kraje na podporu literatury?

Je to skvělý přístup, Liberecký kraj je v tomto snad jediný v republice. A jako bonus vnímám finanční ohodnocení vítězů, který chci využít k propagaci.

Můžete popsat svou cestu k psaní?

Odmala jsem psal příběhy, ze začátku hlavně kreslené seriály a povídky. Před šesti, sedmi lety jsem se rozhodl, že bych rád napsal něco pro děti, co bychom spolu mohli číst.

Vybral jste si dětskou literaturu, žánr, který je poměrně přesycený. Proč?

Mám rád sci-fi a vesmír. Každý autor píše to, co by sám chtěl číst. Pro mě byl na prvním místě příběh ve fungujícím a věrohodně popsaném vesmírném prostředí. Rozhodně v tom nebyl žádný edukativní záměr, ale vzhledem k věku cílových čtenářů jsem se snažil technika v sobě držet zpět a v případě nutnosti vysvětlit technické detaily jednoduchým a srozumitelným jazykem.

Zkoumal jste před začátkem psaní knihy nabídku literatury pro děti a mládež?

Na začátku jsem neměl větší ambice, než si psaní jen zkusit. Jenže z pokusu nakonec vznikla kniha Písečníci a bludný asteroid. Nicméně si myslím, že sci-fi pro děti a mládež je ojedinělý žánr, který na pultech knihkupectví prostě chybí.

Chcete si přečíst víc? Celý rozhovor najdete v Týdeníku Liberecko, který si ještě stále můžete koupit na stáncích. Další čerstvé číslo s novými tématy vyjde zase v úterý.

Studenti oslavili Den Evropy na náměstí Dr. E. Beneše v Liberci.
FOTO: Studenti v Liberci si připomněli Den Evropy