Tři koťata vzácných bílých tygrů přišla první červencový den na svět v liberecké Zoologické zahradě. Jejich matkou je čtyřletá samice Surya Bára a otcem sedmiletý Paris. Je to po deseti letech další úspěšný odchov mláďat bílého tygra.

„Samice se začala o koťata okamžitě po narození  starat. Rodit začala v neděli kolem půl osmé ráno, poslední kotě přišlo na svět dvě hodiny poté. Všechna mláďata Surya nejdřív olízala, poté jim dala pít mléko a nehnula se od nich ani na krok," popsal mluvčí liberecké zoo Ivan Langr.

Bílá tygřice Surya Bára.

Mláďata jsou dosud slepá, vidět začnou přibližně ve věku kolem dvou až tří týdnů. Informaci o tom, jestli kolik se narodilo samiček a kolik samečků, získají chovatelé nejdřív do devíti týdnů, kdy nastane čas na očipování, očkování a vážení mláďat. Do té doby zůstanou společně s matkou v porodním boxu a hlavní ubikaci, kde jsou pod bedlivým dohledem kamer.

V pavilonu je také zachováván přísný klidový režim.

„Z toho důvodu se pavilon šelem hned po porodu pro veřejnost uzavřel a otevře se nejdřív v srpnu. Všechny ostatní šelmy ale uvidí návštěvníci ve venkovních expozicích," vysvětlil Ivan Langr.

Matku s mláďaty v uzavřeném prostoru ale mají návštěvníci možnost sledovat prostřednictvím obrazovky, která je umístěná u pavilon šelem. Navíc videa z ubikace najdou zájemci i na facebookových stránkách liberecké zoologické zahrady a zejména na facebook.com/bilytygr.

Tygřice Surya Bára porodila tři mláďata i vloni v říjnu. Jako prvorodička se o ně ale neuměla postarat, a tak koťata nepřežila. Chovatelé se tehdy rozhodli do porodu nezasahovat a nechat samici mateřsky dospět. Ukázalo se, že nechat věcem přirozený průběh byla správně zvolená cesta. To nakonec potvrdil právě nedělní porod tří mláďat.

VYMYSLETE JMÉNA TYGRŮ

I v letošním roce se rozhodla liberecká ZOO nechat výběr jmen mláďat bílých tygrů na veřejnosti. Zapojte se také.

Své tipy můžete posílat do 31. srpna na email: marketing@zooliberec.cz.

Křtiny mláďat se uskuteční v polovině září.