Majitelka útulku Azyl Pes Krásný Les Kateřina Vojáčková se raduje jako malé dítě. Úsměv na tváři jí vykouzlilo nové auto, kterým bude vozit týrané a opuštěné psy. V pondělí si pro nový Citroën Jumpy přijela do Liberce.

„Nemohla jsem ani dospat, jak jsem se těšila. Cesta k autíčku byla složitá, ale čekání se vyplatilo," řekla Deníku Vojáčková.

Jak už jsme informovali, sedmnáct let starý vůz dosloužil. Technicky i prostorově. Pracovníci útulku se s ním báli jezdit. „Auto nás nechalo několikrát na holičkách, prostě najednou vyplivlo uprostřed cesty a my museli čekat, až nás někdo odtáhne. Jízda s ním byla nebezpečná," uvedla už dříve Marie Lupínková z útulku Azyl Pes Krásný Les.

Majitelka původně zvažovala, že pořídí zánovní vůz. Vypsala oficiální sbírku, která i díky čtenářům Deníku vynesla přes 100 000 korun.

„Nakonec se ale naskytla příležitost, která se neodmítá. Autosalon v Liberci nabídl slevu sto tisíc korun na nový vůz, proto jsme s manželem dali dohromady všechny úspory a ještě jsme si vzali půjčku, abychom nové auto pro naše pejsky získali," přiznala Vojáčková.

Parametry

„Chtěli jsme přispět na dobrou věc, proto jsme slevu poskytli. Nové auto má turbo dieselový, úsporný motor 1.6. Výhodou tohoto auta je nesporně objem zavazadlového prostoru, ten činí pět metrů krychlových. Potřebám útulku bude zajisté vyhovovat," vylíčil vedoucí prodeje z libereckého autosalonu David Hall.

Rarita a exkrementy

Starý vůz, Suzuki Wagon z roku 1997, ale ještě na vrakovišti neskončí. Jednak prošel v dubnu technickou kontrolou na další dva roky a hlavně, je to rarita. „Tyhle typy vozů se k nám vůbec nedovážely," konstatoval prodejce aut Hall.

Azyl Pes auto pořídil před lety v Německu. „Budeme ho ještě používat na špinavou práci. Třeba s ním budeme vyvážet výkaly," přiblížila majitelka útulku Vojáčková. Útulek Azyl Pes Krásný Les byl na Frýdlantsku založen již v roce 1992. Za dobu své existence poskytl zázemí tisícům zvířat. Do nových domovů se podařilo umístit asi 3000 psů a 80 koček.