„V naší novodobé historii je to poprvé, co se pošta stěhuje do zrekonstruované nádražní budovy,“ upozornil na turnovské prvenství náměstek ředitele Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Tomáš Drmola.

Právě SŽDC turnovskou nádražní budovu, podobně jako řadu jiných, před časem získala do svého vlastnictví. Na konci srpna dokončila její rekonstrukci za bezmála 30 milionů korun.

„Oprava se týkala vnitřních i vnějších prostor, šlo mimo jiné o rekonstrukci podlah, obnovu fasády, opravu inženýrských sítí,“ vyjmenoval Drmola. Nová je také spojovací pasáž nebo prostory bývalé restaurace. Nad nimi pak vznikly kancelářské prostory.

Kromě nákupu jízdenek nebo denního tisku si nově lidé na nádraží pošlou nebo vyzvednou zásilku, případně využijí další poštovní služby. „K původní pobočce nevedly chodníky, přístup byl jen po silnici. Nová pošta má tři přepážky, z čehož je jedna určena pro imobilní zákazníky,“ popsala ředitelka zdejší pobočkové sítě Olga Syková. Cestujícím se otevřely i nové veřejné toalety.

3. září byla slavnostně otevřená opravená výpravní budova nádraží v Turnově. Zázemí zde nalezne mimo jiné i pobočka pošty a v říjnu i městská knihovna.Zdroj: Deník / Adam Fogl

Oproti původním plánům zatím v nádraží neotevřela pobočka městské knihovny. „Důvodem jsou komplikace se subdodavatelskými firmami, které dodávají vybavení interiéru,“ vysvětlil starosta Turnova Tomáš Hocke. Náhradním termínem pro otevření přestěhované pobočky by měl být letošní 28. říjen

Novotou však září zatím jen část nádraží. Zbylé prostory, které neslouží cestujícím, ale jako poštovní sklad, zatím na opravu čekají.„Pracovat se na nich bude v rámci třetí etapy rekonstrukce, kterou nyní připravujeme,“ dodal Drmola. Dojít by k ní mohlo v roce 2020.

Turnov patří k nejdůležitějším železničním uzlům v Libereckém kraji, střetávají se zde tratě ze čtyř směrů. Denně zde nastupuje či vystupuje průměrně 4500 cestujících.

DOČKAJÍ SE TAKÉ DALŠÍ MĚSTA

Další nádraží v regionu, které se dočká rekonstrukce, má být to v nedalekých okresních Semilech. Také zde se upraví rozvody, střecha nebo fasáda. Rekonstruovat se má i přístřešek na nástupišti, nevyužívané objekty se naopak zdemolují. Hotovo by mělo být v roce 2019. Jak už Deník informoval, v přípravě jsou také rekonstrukce nádražních budov v Chrastavě nebo Hrádku nad Nisou.