Nová služebna městské policie vyroste ještě letos přímo v terminálu Fügnerova v Liberci. Přeje si ji tam liberecká radnice i sami strážníci. Důvodem jsou množící se stížnosti od občanů na nepořádek a na narušování veřejného pořádku, například opilými osobami.

„Nápad vzniku služebny v prostorách terminálu MHD vznikl na skupině, která se zabývá problematikou veřejného pořádku v centru města, jako reakce na potřebu zajištění veřejného pořádku v okolí ulice Fügnerova. Zvýšená činnost strážníků je vyžadována velkým počtem obyvatel, který se v dolním centru a u terminálu MHD pohybuje," sdělil Deníku ředitel libereckých strážníků Ladislav Krajčík

Podle liberecké primátorky Martiny Rosenbergové (ČSSD) bude služebna umístěna v bývalé čekárně, kde je dnes stánek s rychlým občerstvením. Má působit i preventivně na nepřizpůsobivé občany, kteří se právě zde shromažďují.

„Původně jsem chtěla, aby zde občerstvení a služebna fungovaly společně, ale prostory jsou velmi malé a majitel občerstvení měl omezenou otevírací dobu. Nakonec jsme tedy upřednostnili služebnu městské policie, aby byla zajištěna větší bezpečnost a hlavně pořádek v této lokalitě, a to i proto, že tam již není mobilní služebna městské policie jako dříve," dodala primátorka s tím, že dosud ještě nebylo určeno, kolik bude vybudování služebny stát.

S vybudováním služebny souhlasil i dopravní podnik, který terminál využívá. Podle jeho ředitele Luboše Wejnara jde o reakci na dlouhodobější problémy v okolí terminálu. „V posledních letech evidujeme více mimořádných situací v oblasti dolního centra, kde se střetává velké množství obyvatel. V prostoru terminálu MHD se v minulosti vyskytovali občané, kteří byli buď podnapilí, nebo svým chováním obtěžovali cestující," vysvětlil Wejnar.

V prvopočátku byl tento problém řešen mobilní služebnou městské policie, což bylo vozidlo stojící u Fora. Na tu si ale lidé zvykli, přestože přítomnost strážníků měla pozitivní vliv. Většina obyvatel, kteří se pohybují v dolním centru města, jsou totiž hlavně cestující. „Umístění služebny do prostoru terminálu tak jistě zvýší bezpečnost cestujících, a to zejména mimo špičku," dodává Wejnar. Služebna pak zůstane nadále i čekárnou.

Jediným, kdo ze vzniku služebny nemá radost, je nájemce občerstvení Ivo Devátý. S provozem kavárny a jídelny se totiž v místě již nepočítá. Od dopravního podniku dostal výpověď z nájmu. „Jsem naštvaný, vydržel jsem tu jen dva roky. A přitom jsme byli oblíbení hlavně u seniorů a studentů, kteří ocenili, že jsme zachovali hodně lidové ceny," tvrdí Devátý. Na argument dopravního podniku, že je hned vedle k dispozici stánek a prodejní automat s občerstvením a nápoji a v blízkém okolí řada kaváren a jídelen, reaguje odmítavě. „My jsme měli kafe za dvacku. Ne každý cestující má na dražší variantu," podotkl. Služebna městské policie podle něj mohla vzniknout sloučením nevyužívaného veřejného WC nebo jedné ze dvou trafik.