Teď tradice znovu ožívá. Roubené stavení patří už rok spolku Dubáci, kteří ho zakoupili za minutu dvanáct. Část domu už byla shnilá, rozpadlá, znehodnocená různými stavebním „úpravami". Místnost, kde býval hostinec, už ale prokoukla. A ve vizi Dubáků se v ní bude točit pivo ostošest. Aby vše bylo stylové, bylo zapotřebí i dubových sudů a stylové pípy. Peníze se vybraly přes internetový portál Hithit, dokonce o něco víc než bylo potřeba.

„Vkládáme do opravy Beranova hostince své vlastní prostředky, tak jsme si řekli, že se obrátíme i na veřejnost, aby nám s něčím pomohla. Alespoň jsme si tak otestovali, zda naše snažení má smysl. A povedlo se," říká místopředseda Dubáků Petr Pivoňka. Zakoupení sudů a pípy přišlo na 68 000 Kč, ve sbírce se vybralo skoro 72 000 Kč. Nové sudy se hned vyzkoušely na dotočné, která se nesla v duchu doby posledního hostinského Antonína Berana.

Svého času byl zdejší hostinec skutečně vyhlášený. Antonín Beran totiž roku 1905 nechal ze sklepa až do výčepního sálu natáhnout trubky napojené na mohutné litinové kolo.

„Byl to ruční pivní tlakostroj. A štamgasti s tím kolem museli točit, aby jim pivo teklo. To u nás časem také zažijete," usmívá se předseda spolku Jan Havelka. V jeho představách se rýsuje i malý podještědský pivovárek, ale sám uznává, že to je hodně hudbou budoucnosti.

Hostinec v Trávníčku je díky Dubákům už tři čtvrtě roku kulturní památkou. Časem by tu mělo vzniknout malé muzeum místní lidové kultury a architektury a místo pro setkávání lidí. „Už teď si sem lidé zvykli chodit, když tu pořádáme různé akce. A díky hostinci, který chceme držet v duchu dvacátých let, doufáme, že další se ještě nabalí," plánuje Alena Pivoňková.