Druhá etapa celkové regenerace finišuje v současné době na největším libereckém sídlišti Rochlice. Jeho obyvatelé se tak mohou těšit na šedesát nových parkovacích míst, dvacet boxů na kontejnery, desítky metrů nových a opravených chodníků či zcela novou zeleň.

„Posledním krokem druhé etapy bude výsadba nových stromů, kterou provedeme na začátku října,“ řekl Deníku mluvčí Technických služeb města Liberce Michal Buzek.

Třetí etapa podle něj plynule naváže na konec té druhé. Technické služby totiž vyhrály výběrové řízení na zhotovitele její první části. Cílem této etapy bude vyřešení jednoho z klíčových problémů sídliště, a to změny a úpravy komunikací uvnitř vnitrobloků v Seifertově a Halasově ulici.

„Budeme zde muset vytvořit vhodná parkovací stání. Vozy v Halasově ulici sice stojí, nejde však o parkovací stání v pravém slova smyslu,“ poznamenal Michal Buzek.

Město Liberec předpokládá, že na úpravy v rámci třetí etapy bude potřebovat téměř 48 milionů korun. Ministerstvo pro místní rozvoj však letos upřednostňovalo menší projekty, radní města proto schválili rozdělení etapy do jednotlivých částí. „Náklady na první část třetí etapy tak vyjdou asi na jedenáct milionů korun,“ vysvětlil tiskový mluvčí liberecké radnice Martin Korych.

Město zahájilo opravy největšího libereckého sídliště, které bylo postavené v 70. a 80. letech minulého století, v roce 2006. Jeho největším problémem jsou příliš úzké silnice a nedostatek parkovacích míst. Těch bylo na sídlišti před zahájením prací pouze sedmnáct set. Po regeneraci se jejich počet téměř zdvojnásobí.

„Mimo jiné také v rámci regenerace plánujeme postavit dětské hřiště a rovněž různé odpočinkové plochy, posezení, vysázení zeleně. Sídlištěm povede i část cyklostezky,“ slíbil již před časem náměstek libereckého primátora Ivo Palouš.