Jak potvrdila mluvčí liberecké policie Vladimíra Šrýtrová, muž, který nález ohlásil, našel nevybuchlou munici pomocí detektoru kovu. Naštěstí se jednalo o oblast, kde nikdo nebydlí, nebylo proto nutné evakuovat okolí.

„Na místo dorazila jako první policejní hlídka z Hejnic, ta přivolala policejního pyrotechnika," dodala Šrýtrová.

Munici přijel zajistit policejní pyrotechnik z expozitury Teplice, který určil, že se jedná o plný ruční granát z druhé světové války. „Bylo nutné jej odvézt k odborné likvidaci," poznamenala mluvčí.

ROČNĚ STOVKY KUSŮ

Podle Šrýtrové eviduje policie ročně desítky nálezů munice, které čítají až stovky kusů. „Vzhledem k tomu, že jsme příhraniční oblast, znamená to historicky, že našeho území se válka hodně dotýkala. Jedná se převážně o nálezy munice z druhé světové," vysvětlila mluvčí a upozornila, že munici budou lidé stále nacházet, zejména v oblastech, kde bývaly v minulosti vojenské prostory. „Jedná se zejména o lesy a jiná neobydlená místa," dodala.

NIC NEVYHRABÁVAT

Podle Šrýtrové je důležité, aby se nálezci v žádném případě nepouštěli do vyhrabávání munice ze země, ale kontaktovali ihned policisty. Ti zajistí vyzvednutí munice přímo specialisty.

„Rozhodně nedoporučujeme nosit nalezenou munici na služebnu, tuto chybu lidé často dělají," varovala policejní mluvčí.

Nevybuchlá munice je následně likvidována ve speciálních odpalovacích jámách pod dozorem zkušených odborníků. „Jedny z nejbližších míst, kde se nacházejí odpalovací jámy, máme například u Mimoně ve vojenském prostoru Ralsko," uzavřela Šrýtrová.