Dá se předpokládat, jaký bude v nejbližší době další vývoj nemocnosti akutními respiračními infekcemi a samotnou chřipkou? Na základě vývoje v Evropě a i v jiných krajích České republiky lze očekávat další nárůst počtu nemocných.

Co mohou lidé udělat, aby co nejvíce snížili riziko nákazy? Co se týče doporučených preventivních opatření, tak jak pro školy, tak obecně, platí dodržování základních hygienických návyků, to jest především mytí rukou. Důležité je vyhýbat se kontaktu s nemocnými. Pokud se s nemocným sejít musím, tak je nutné omezit kontakt na co nejkratší dobu a „udržet“ si od nemocného vzdálenost dvou metrů. V prevenci je také významný dostatek spánku a příjem vyvážené stravy.

Jaká doporučení platí speciálně pro školy? Školy by především neměly přijímat nemocné děti. Pokud dítě onemocní v průběhu vyučování, je potřeba jej izolovat od ostatních. Pokud to není nutné, neměly by se děti ve školách příliš shromažďovat. A samozřejmě je nutné dbát na pravidelný úklid a větrání ve třídách.

Za jakých podmínek by Krajská hygienická stanice přistoupila k doporučení uzavírání škol? Krajská hygienická stanice by přistoupila k uzavírání škol v případě, že by šlo o účinné protiepidemické opatření. Mohlo by k tomu dojít například v kolektivu, kde jsou rizikové skupiny nebo při těžším průběhu onemocnění. V některých zemích jsou již potvrzeny těžší průběhy nemoci způsobené zmutovaným virem.

Jaká pravidla musejí ředitelé škol dodržovat, když mají vlastní iniciativu školské zařízení uzavřít? Školy dostaly minulý týden přípis, že uzavírání musí konzultovat s místně příslušnou hygienou.