Na kandidátkách ovšem chybí některé tradiční tváře, politici, kteří se v libereckém prostředí pohybují dlouhá léta. Jedním z nich je třeba občanský demokrat Ondřej Červinka. Ten je v libereckém zastupitelstvu od roku 1998, byl i náměstkem primátora. ODS v předchozích volbách vedl jako lídr. Již dříve uvedl, že po dvaceti letech v politice je načase dát si pauzu.

Dalším dlouholetým politikem, u něhož je jasné, že se po volbách v zastupitelstvu neobjeví, je David Václavík, který sedí v zastupitelstvu od roku 2002. V každém volebním období zastupoval jiné volební uskupení, postupně Stranu pro otevřenou společnost, Stranu zelených, Liberec občanům a Starosty pro Liberec. Tentokrát nefiguruje na žádné listině.

„Vedly mě k tomu dva důvody. Zaprvé se po dvaceti letech v místní politice cítím vyhořelý. A za druhé si myslím, že je na čase, aby moji generaci politiků vystřídala generace nová, která nebude tak svázána starými křivdami a osobními animozitami,“ odůvodnil své rozhodnutí Václavík.

Po jednom funkčním období se rozhodl skončit i primátorův náměstek pro technickou správu Tomáš Kysela (zvolený za hnutí ANO). Také on mluví o vyhoření. „Cítím se vyčerpaný, ty čtyři roky byla divoká jízda. Pokud se nezlepší kvalita politiků v libereckém dolíčku, tak u toho být nemusím,“ řekl.

Ze současných 39 zastupitelů nebude funkci obhajovat hned devět. Kromě již zmíněných je to například současný radní Filip Galnor zvolený za ANO. Zastupitelstvo opustí i jeho kluboví kolegové Jakub Zobín a Pavel Šulc. Na kandidátce chybí také sociální demokratka Lenka Kadlecová, občanský demokrat Jiří Chalupa a člen TOP 09 František Gábor.

Dalších jedenáct zastupitelů svůj post sice obhajuje, změnilo ale stranický dres. Největší exodus je patrný z hnutí ANO do nového hnutí PRO 2016 primátora Tibora Batthyányho. Toho na nové kandidátce doplňují další čtyři zastupitelé. Od Změny přeběhli tři současní zastupitelé, od ČSSD dva a z TOP 09 jedna zastupitelka.

Ve stejném dresu jako před čtyřmi lety znovu kandiduje osmnáct lidí, tedy méně než polovina současných zastupitelů.